Union Investment, czyli funduszowy bestseller

Grzegorz Nawacki
08-06-2010, 00:00

Stabilne wyniki i rzetelna informacja — tak tłumaczy sukces Union. Więcej płaci — docinają konkurenci. Ale jest coś jeszcze…

Ponad 40 proc., które klienci powierzyli w 2009 r. TFI, powędrowało do średniaka bez bankowej sieci. Podobnie jest w tym roku

Stabilne wyniki i rzetelna informacja — tak tłumaczy sukces Union. Więcej płaci — docinają konkurenci. Ale jest coś jeszcze…

Pracownicy Union Investment TFI (UI) coraz częściej jedzą tort — w ten sposób firma świętuje ważny moment, a tych ostatnio sporo. W lipcu 2009 r. zjedli tort z okazji osiągnięcia 3 mld zł aktywów, pod koniec roku z okazji 1 mld zł sprzedaży. Na następne czekali dużo krócej — w styczniu pękł próg 4 mld aktywów, a w marcu 5 mld zł. W ciągu 12 miesięcy aktywa UI wzrosły o 120 proc., (rynek urósł o 46 proc.). Z malucha firma przeistoczyła się w średniaka z 5,5-procentowym udziałem w rynku i wskoczyła na szóste miejsce, ustępując tylko bankowym gigantom. Klienci walą do UI drzwiami i oknami — z 2,5 mld zł wpłaconych do funduszy w 2009 r. aż 1 mld zł powędrował do UI, w tym roku trafiła do niego co trzeci wpłacony do funduszy złoty. Fenomen, który trudno zrozumieć — tak branża komentuje sprzedażową formę UI. Firma ma dość banalne wytłumaczenie.

— Przede wszystkim wyniki, które są systematycznie dobre. Być może nie jesteśmy liderem w każdym miesiącu, ale za to stale jesteśmy obecni w ścisłej czołówce. Nie podejmujemy spekulacyjnych decyzji, więc nie grożą nam gwałtowne spadki — mówi Małgorzata Góra, prezes Union Investment TFI.

Tajemniczy system

Ale doświadczenia pokazują, że w Polsce zbieżność wyników inwestycyjnych ze sprzedażą jest co najwyżej średnia — największą osiągają TFI należące do dużych banków, a zawdzięczają to nie wynikom, lecz rozległej sieci. Tymczasem UI nie ma własnej sieci, ale doskonale wstrzelił się z ofertą — pokaźne miejsce w ofercie mają fundusze dłużne i pieniężne, a do tych w tym roku płynie gros pieniędzy.

— Pamiętajmy, że wielu inwestorów wciąż odrabia straty z ostatniej bessy i często poszukuje bezpieczniejszych, stabilnych rozwiązań. Również dystrybutorzy — znacznie ostrożniejsi po kryzysie — oczekują od nas dostarczania odpowiednich rozwiązań — tłumaczy Małgorzata Góra.

To, że UI postawił na bezpieczne fundusze, to nie przypadek. Firma chwali się autorskim systemem rekomendacji.

— Przez blisko dwa lata opracowywaliśmy narzędzie analityczne, dzięki któremu jesteśmy w stanie z wysokim prawdopodobieństwem określić kategorię aktywów o najwyższym potencjale wzrostu, a w niej wskazać te spośród naszych funduszy, które będą liderami kategorii. Typujemy fundusze także pod kątem ich bieżącego potencjału sprzedażowego, który jest miernikiem aktualnych potrzeb i oczekiwań klientów — mówi Małgorzata Góra.

Specjalny zespół

UI nie tylko trafnie obstawia produkty, ale też kanały sprzedaży. Jako jeden z nielicznych TFI mocno postawił na sprzedaż do korporacji —według naszych informacji powołał specjalny kilkuosobowy zespół, który tylko tym się zajmuje. Rezultat — w 2009 r. 40 proc. napływu pochodziło od klientów detalicznych, 30 proc. z polis unit-linked i aż 30 proc. od klientów korporacyjnych — swój fundusz założyła np. Energa.

Tomasz Publicewicz, analityk Analiz Online, zauważa, że spory wpływ na sprzedaż ma długa i dobra historia UI — dystrybutorzy znają produkty i sprzedając, czują się komfortowo. Jeszcze inaczej tłumaczą to konkurenci.

— Union akceptuje bardzo wysokie oczekiwania dystrybutorów co do prowizji, których inne TFI nie akceptują. Wygląda to tak, jakby im zależało na napompowaniu aktywów za wszelką cenę — mówi prezes jednego z konkurentów.

Sugeruje, że być może firma szykowana jest do sprzedaży.

— Właściciele nas chwalą, i choć nasze aktywa wciąż mają niewielki udział w skali całej firmy, to już jesteśmy widoczni i szybko rośniemy. Dlatego nie mają planów sprzedaży naszej spółki — zapewnia Małgorzata Góra.

Union zgarnia najwięcej

2,46

mld zł

Tyle zainwestowali w fundusze klienci

w 2009 r...

1,02

mld zł

…a tyle z tej sumy w fundusze Union Investment.

5,7

mld zł

Tyle klienci wpłacili do funduszy w tym roku…

1,92

mld zł

…a tyle z tej kwoty do funduszy Union Investment.

Źródło: Analizy Online

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Union Investment, czyli funduszowy bestseller