Union Investment TFI: Perspektywy dla akcji i obligacji są obiecujące

Analizy Online
01-07-2010, 00:00

Fundusze akcyjne dla odważnych, stabilnego wzrostu dla ostrożniejszych. Jedne i drugie mają największe szanse na zyski — oceniają zarządzający Union Investment TFI.

Korekta to dobra okazja do długoterminowych inwestycji. Tym bardziej, gdy dane makro także wskazują na dobre perspektywy WIG w ciągu najbliższego roku.

— Być może staje się już nudna ta często powtarzana opinia, że Polska jest odporna na światowy kryzys. Ale takie są fakty. Wzrost PKB w I kwartale 2010 r. liczony rok do roku wyniósł 3 proc., a produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 9,9 proc. I to pomimo ostrej i długiej zimy — mówi Ryszard Rusak, dyrektor inwestycyjny ds. akcji Union Investment TFI. To przekłada się na dobrą koniunkturę w przedsiębiorstwach, które notują poprawę wyników finansowych netto. Po pierwszym kwartale tego roku są one o ponad 87 proc. lepsze niż w takim samym okresie w 2009 r.

Poprawa nastrojów dotyczy także zagranicy. PKB w USA rośnie trzeci kwartał z rzędu, z kolei Unia Europejska zanotowała drugi kwartał wzrostu PKB. Dodając do tego podwyższenie przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju tempa wzrostu gospodarki światowej w 2010 r. do 4,6 proc., można spodziewać się kontynuacji trendu wzrostowego na giełdach akcji na całym świecie. Dlatego w ocenie analityków Union Investment TFI najlepsze stopy zwrotu w długim terminie mogą przynieść fundusze inwestujące w akcje.

Osoby bardziej ostrożne mogą skorzystać z bezpieczniejszej inwestycji, nie rezygnując przy tym z zysków na rynku akcji. Chodzi o fundusze stabilnego wzrostu i zrównoważone, które znaczną część swoich środków lokują również w papiery dłużne. A perspektywy dla obu klas aktywów są obiecujące.

Z kolei stabilizacja poziomu rynkowych stóp procentowych jest szansą na zyski z polskich obligacji skarbowych w perspektywie najbliższych kilku miesięcy. Pozytywny wpływ może mieć także stabilizacja sytuacji na międzynarodowych rynkach finansowych, która jest obserwowana po utworzeniu Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Analizy Online

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Union Investment TFI: Perspektywy dla akcji i obligacji są obiecujące