Unipetrol planuje sprzedaż pierwszej spółki spoza core biznesu w I kw. 2006 r.

Internet Securities
opublikowano: 17-10-2005, 14:36

Należący do Grupy PKN Orlen SA czeski koncern chemiczno-paliwowy Unipetrol przewiduje, że w pierwszym kwartale 2006 roku może dojść do sprzedaży pierwszej spółki spoza core biznesu, poinformował w poniedziałek Marek Mroczkowski, wiceprezes Unipetrolu ds. finansowych, pełniący obowiązki prezesa.

Należący do Grupy PKN Orlen SA czeski koncern chemiczno-paliwowy Unipetrol przewiduje, że w pierwszym kwartale 2006 roku może dojść do sprzedaży pierwszej spółki spoza core biznesu, poinformował w poniedziałek Marek Mroczkowski, wiceprezes Unipetrolu ds. finansowych, pełniący obowiązki prezesa.

„Przewiduję, że któraś z trzech pierwszych transakcji dotyczących zbywania aktywów, które planujemy, zostanie zrealizowana do końca pierwszego kwartału” – powiedział Mroczkowski dziennikarzom po konferencji prasowej.

Mroczkowski dodał, że jako pierwsza może zostać zrealizowana transakcja sprzedaży spółek Agrobochemie i Aliachem w pakiecie albo Spolany lub Kaucuku.

„Obecnie jesteśmy na etapie wstępnym – analiz i wycen” – powiedział.

Według Mroczkowskiego, w przypadku Spolany rozważana jest transakcja sprzedaży na rzecz polskiej spółki Anwil, także kontrolowanej przez PKN Orlen.

Mroczkowski poinformował też, że dopiero w dalszej perspektywie może dojść do zbycia części nawozowej Chemopetrolu. „To bardziej skomplikowany proces. Sprawa wymaga analizy i podjęcia ostatecznej decyzji, gdyż na razie wstępnie rozważamy zbycie tych aktywów” – wyjaśnił.

Strategia przyjęta przez Unipetrol, opublikowana w poniedziałek, przewiduje restrukturyzację grupy kapitałowej poprzez sprzedaż poszczególnych działalności biznesowych, uznanych przez Unipetrol za należące do działalności poza podstawowej, w których spółka nie posiada kontroli.

Unipetrol ma się skoncentrować przede wszystkim na działalności rafineryjnej i rozwoju sieci stacji benzynowych Benzina oraz Petrochemii, skupionej głównie w części petrochemicznej Chemopetrolu.

W maju tego roku PKN Orlen kupił akcje uprawniające do 62,99% głosów w spółce Unipetrol i wyniku tej transakcji w grupie Orlenu znalazły się także walory spółek chemicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane