Czytasz dzięki

Uniqa celuje w 5 proc. rynku

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 17-01-2008, 00:00

Austriacka grupa ubezpieczeniowa łączy towarzystwa majątkowe Uniqa i Filar. Poszuka nowych do przejęcia.

Austriacka grupa ubezpieczeniowa łączy towarzystwa majątkowe Uniqa i Filar. Poszuka nowych do przejęcia.

Cztery lata po przejęciu Filara Uniqa zdecydowała się na fuzję towarzystw.

— Operacyjnie spółki połączone są od dawna. Pod koniec pierwszego kwartału chcemy je połączyć prawnie. Pozwoli to ograniczyć koszty o kilka milionów rocznie — mówi Jarosław Parkot, prezes grupy ubezpieczeniowej Uniqa w Polsce.

Zapewnia, że klienci przyzwyczajeni do marki Filar nie muszą się martwić.

— Na połączeniu skorzystają także oni, bo firma po połączeniu będzie działała sprawniej. Pod marką Filar nadal będą sprzedawane produkty adresowane do sektora spółdzielczego — dodaje Jarosław Parkot.

Według wstępnych danych, spółki majątkowe grupy Uniqa zebrały w ubiegłym roku około 645 mln zł, a życiowa — 230 mln zł. W 2008 r. ma być lepiej.

— W obu segmentach liczymy na dwucyfrową dynamikę wzrostu. W 2008 r. chcemy zebrać co najmniej 1 mld zł składki — zapowiada Jarosław Parkot.

Fuzja doprowadzi do małego przetasowania na rynku ubezpieczeń majątkowych. Towarzystwo z połączonym przypisem wskoczy na ósme miejsce z 3,5-procentowym udziałem w rynku.

— To dobry wynik, ale nasze ambicje są większe. W ciągu czterech lat zamierzamy zdobyć 5 proc. rynku. Chcemy to osiągnąć przez rozwój organiczny, ale jeśli nadarzy się okazja do przejęcia innego towarzystwa, to z niej skorzystamy — zapewnia Jarosław Parkot.

Austriacy nie wejdą w sektory, w których łatwo o przypis, ale trudniej o zysk.

— Jesteśmy jedną z nielicznych firm na rynku, która od czterech lat rokrocznie poprawia wynik techniczny i finansowy. Nie widzimy powodów do zmiany strategii — tłumaczy Jarosław Parkot.

Spółka życiowa w tym ro- ku zacieśni współpracę z bankami.

— Spodziewamy się trudności na rynku ubezpieczeń inwestycyjnych, dlatego szykujemy nowe produkty. Odpowiedzią na nowe potrzeby klientów będą lokaty opakowane w polisę — podsumowuje Jarosław Parkot.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane