Uniqa i Filar: nie ma decyzji

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 12-06-2003, 00:00

Wciąż nie wiadomo, czy austriacka Uniqa zdecyduje się na połączenie należących do niej polskich towarzystw ubezpieczeniowych z przejętym niedawno Filarem. Fuzja budzi obawy w obu grupach.

Nadal nie są znane losy towarzystwa ubezpieczeniowego Filar po przejęciu przez austriacką Uniqę jego akcji od niemieckiej R+V Versischerung.

— Nie wykluczamy zarówno fuzji polskich towarzystw Uniqi i Filar, jak i samodzielnego działania obu grup — twierdzi Janusz Ziejewski, prezes KU Filar i Filar-Życie.

Decyzja ma zapaść w ciągu najbliższych dni.

Ewentualna fuzja budzi jednak obawy w obu towarzystwach. Szczególnie zagrożeni poczuli się pracownicy Filara. Jest on mniejszy od Uniqi, mocno związany ze spółdzielczością mieszkaniową, a jego centrala mieści się w Szczecinie (Uniqa znajduje się w Łodzi). Według związanej ze spółką osoby, koncepcja fuzji nie podoba się zwłaszcza spółdzielniom mieszkaniowym, które mają niemal 9 proc. akcji majątkowego Filara. Janusz Ziejewski nie chciał potwierdzić tych informacji. Przyznał jednak, że każda fuzja niesie ze sobą wiele obaw i problemów.

Dla polskiej Uniqi fuzja też może nie być łatwa. Sieć sprzedaży dawnej Polonii tworzą pośrednicy działający na zasadzie franszyzy i cieszący się dużą samodzielnością. Integracja zazębiających się terytorialnie struktur może spowodować ich sprzeciw.

— Fuzja da jednak Austriakom możliwość zwiększenia kontroli nad grupą w Polsce. Teraz może to być utrudnione z powodu związania sieci sprzedaży Uniqi z polskim zarządem — twierdzi prezes konkurencyjnego towarzystwa.

Dotychczasowe fuzje na rynku ubezpieczeniowym trudno ocenić. Przejęcie przez Ergo Hestię TU PBK zakończyło się przeniesieniem portfela, co jednak spowodowało utratę części klientów. Compensa przejmuje właśnie Herosa, ale obie spółki są w trudnej sytuacji finansowej i przynoszą straty.

Ewentualne połączenia Filara i Uniqi przynieść może jednak znaczne oszczędności dla akcjonariusza oraz spowoduje powstanie czwartej lub piątej spółki na rynku majątkowym. Życiowe towarzystwa Uniqa i Filar są bardzo małe i ich fuzja nie będzie znacząca dla sektora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Uniqa i Filar: nie ma decyzji