Uniwersalizm nie przyniósł efektów

Piotr Borowski, członek zarządu ds. operacyjnych i regulacyjnych GPW
opublikowano: 16-06-2019, 22:00

Rynki kapitałowe przechodzą wiele zmian, które w najbliższym czasie będą decydowały o ich atrakcyjności zarówno dla emitentów, jak i inwestorów.

Obecnie w Europie rynki można podzielić na duże — rozwinięte, gotowe do globalnej konkurencji oraz mniejsze — najczęściej rozwijające się lub frontier markets, które muszą rywalizować bazując na unikalnych przewagach konkurencyjnych.

Ostatnio przeprowadzone badanie Parlamentu Europejskiegopokazuje, że ściślejsza współpraca między rynkami to dokapitalizowanie unijnych gospodarek na kwotę 137 mld EUR rocznie. Wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że wymaga to określenia dokładnych ram takiej współpracy przy zachowaniu jednocześnie specyfiki poszczególnych rynków lokalnych.

Zasada uniwersalizmu w podejściu do regulacji nie przyniosła oczekiwanych efektów. Dlatego też należy zrewidować obowiązujące regulacje, które niejednokrotnie stanowią utrudnienie dla firm w procesie pozyskania kapitału. Regulacje powinny być bardziej zorientowane na wszystkich uczestników rynku i opierać na zasadzie proporcjonalności, co umożliwi dostosowanie ich do potrzeb i możliwości mniejszych rynków, tj. GPW.

Rozporządzenie MAR nałożyło na spółki z rynku NewConnect podobne wymogi informacyjne do tych, które obowiązują na rynkach regulowanych. W efekcie mniejsze spółki w obawie przed zbyt wysokimi kosztami raportowania wybierają drogę rozwoju poza rynkiem publicznym. W skrajnym przypadku działalność na naszym rynku może stać się o wiele trudniejszaniż w innych krajach UE. Obecna sytuacja daje przewagę największym giełdom oraz największym firmom inwestycyjnym. To dla rynku polskiego, dla lokalnych podmiotów szczególnie niekorzystna sytuacja. Jesteśmy przekonani, że rewizji wymaga właśnie stworzenie realnych udogodnień dla małych i średnich spółek.

Uważamy, że planowane złagodzenie przepisów w zakresie składania prospektu emisyjnego rozpocznie proces szerszej dyskusji o tym, jak znieść bariery dla tych firm i włączą się do niej wszystkie mniejsze giełdy. Dla rynków Europy Środkowej i Wschodniej niezwykle ważne będzie stworzenie bardziej proporcjonalnych ram określających zasady ich funkcjonowania, tak żeby w Unii Rynków Kapitałowych pozostawały atrakcyjnym miejscem pozyskania kapitału dla firm i dzięki temu spełniały swoją podstawową rolę oraz wspierały lokalne gospodarki.

Każda giełda jest inna, każdy rynek ma swoje problemy i wyzwania. Unia Rynków Kapitałowych, aby mogła być atrakcyjna dla wszystkich rynków, musi w sposób bardziej kompleksowy wesprzeć rozwój mniejszych giełd. Dla GPW najważniejsze jest, żeby wprowadzić takie ułatwienia, które umożliwią małym spółkom funkcjonowanie na rynku publicznym bez zbędnych barier wynikających z nadmiernych regulacji czy niedostatecznej infrastruktury rynku.

Na rynkach Unii Europejskiej w ostatnich kwartałach spadła drastycznie liczba IPO, jest to bardzo symptomatyczne i świadczy o tym, że obecnie rynki kapitałowe nie wypełniają właściwie swojej podstawowej funkcji w gospodarce, więc należy pilnie zająć się tym problemem na poziomie Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Borowski, członek zarządu ds. operacyjnych i regulacyjnych GPW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu