Uniwersytet Warmińsko-Mazurski wyda 31 mln zł na rozbudowę

  • DI
opublikowano: 29-12-2018, 09:26

W nadchodzących 4 latach Uniwersytet Warmińsko-Mazurski wyda 31 mln zł z obligacji skarbowych na rozbudowę i poprawę infrastruktury badawczej - poinformował rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Ryszard Górecki.

Rektor powiedział PAP, że pieniądze przyznane uczelni przez resort nauki z obligacji skarbowych uniwersytet przeznaczy na rozbudowę i poprawę infrastruktury naukowo-badawczej.

"Szczegółowe decyzje w tej sprawie zostaną podjęte w marcu przez senat uczelni" - zaznaczył prof. Górecki.

Dodał, że w jego ocenie uczelnia winna wzmocnić i doposażyć m.in. nauki związane z sektorem żywności. "W tym się specjalizujemy i chcemy te dziedziny jeszcze bardziej udoskonalać" - powiedział PAP prof. Górecki. Obecnie na olsztyńskim uniwersytecie funkcjonuje wydział nauk o żywności, w którym działają m.in. katedry biochemii żywności, żywienia człowieka, towaroznawstwa i badań żywności, czy technologii i chemii mięsa. Rektor wyjaśnił, że aby wzmocnić nauki związane z żywieniem, władze uczelni rozważają też poszerzenie nauk chemicznych.

"Chemicy będę potrzebni nie tylko naukom związanym z żywieniem, ale i wydziałowi medycznemu" - zaznaczył prof. Górecki.

Władze UWM chcą także poszerzyć wydział nauk medycznych o medycynę sądową. W Olsztynie nie ma teraz "sądówki". "Od lat proszą o to m.in. prokuratorzy" - powiedział rektor. Dodał, że na potrzeby medycyny sądowej uczelnia zarezerwuje 10 mln zł. Z tych środków ma być zbudowany nowy budynek dydatktyczno-badawczy zlokalizowany na tyłach obecnego szpitala uniwersyteckiego.

UWM chce też w najbliższych latach doposażyć i rozwinąć kierunki związane z leśnictwem, rolnictwem i zootechniką.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jest największą publiczną uczelnią w regionie, kształci ponad 20 tys. studentów. W obecnym roku akademickim uczelnia obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia. Uniwersytet powstał z połączenia trzech istniejących w Olsztynie szkół wyższych: Akademii Rolniczo-Technicznej, Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz Warmińskiego Instytutu Teologicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu