UOKiK: 270 tys. zł kary dla poznańskiej Spółdzielni Pracy ‘Universum’

opublikowano: 30-12-2004, 16:53

Zarządca poznańskich cmentarzy komunalnych, Spółdzielnia Pracy "Universum" nadużywa swojej pozycji dominującej na lokalnym rynku usług cmentarnych, narzucając nieuczciwe, zawyżone i nieuzasadnione ceny - uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) i nałożył na spółdzielnię karę w wysokości 270 tys. zł.

Prezes Spółdzielni pracy Universum Eugeniusz Szlingier, powiedział w czwartek PAP, że spółka odwoła się od decyzji o karze. Zapowiedział równocześnie, że dostosuje się do zaleceń UOKiK, m.in. w zakresie opłat.

Kara w wysokości ponad 12 tys. zł została nałożona też na miasto Poznań za podpisanie ze Spółdzielnią porozumienia, dającego jej wyłączne prawo kopania mogił grzebalnych na zarządzanych przez nią komunalnych cmentarzach - poinformował w czwartkowym komunikacie UOKiK.

Jak wyjaśnia UOKiK, postępowania antymonopolowe w tej sprawie były prowadzone na wniosek kilku przedsiębiorców pogrzebowych, będących konkurentami spółdzielni. W toku pierwszego z postępowań ustalono, iż Universum na poznańskim rynku usług cmentarnych posiada pozycję monopolistyczną, którą uzyskała na podstawie umowy zawartej w 1992 roku z miastem Poznań - poinformował UOKiK.

Urząd w trakcie kontroli stwierdził także, że niektóre opłaty pobierane przez spółdzielnię m.in. za korzystanie z domu pogrzebowego, za nadzór nad organizacją pogrzebu w godzinach od 7 do 15 czy za wynajęcie wózka pogrzebowego wraz z kierowcą - należą do najwyższych w Polsce.

"Wyjątkiem są jedynie ceny w Warszawie na cmentarzu na Powązkach, które są nieznacznie wyższe" - czytamy w komunikacie. UOKiK zakazał spółdzielni dalszego stosowania podobnych praktyk cenowych.

Dodatkowo UOKiK stwierdził, że miasto Poznań podpisując porozumienie ze spółdzielnią, przekroczyło swoje uprawnienia jako właściciela cmentarzy, i nakazał zaniechania praktyki ograniczającej konkurencję.

Decyzja UOKiK nie jest prawomocna, można się od niej odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednak nadano jej rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, iż powinna być wykonana niezwłocznie, jeszcze przed ich uprawomocnieniem - podano w komunikacie.

"Oczywiście dostosujemy się do decyzji UOKiK, ale co do kary i zasadności decyzji na pewno dowołamy się do sądu" - zapowiedział prezes Szlingier.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / UOKiK: 270 tys. zł kary dla poznańskiej Spółdzielni Pracy ‘Universum’