UOKiK: 330 mln zł pomocy dla spółek motoryzacyjnych

IAR, DI
16-09-2008, 11:16

Blisko 330 mln zł - to wartość pomocy udzielonej od 1 stycznia 2001 r. do 30 czerwca br. czterem spółkom motoryzacyjnym działającym w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) - wynika z  raportu przekazanego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Komisji Europejskiej.

W Polsce działa 14 SSE. Są to obszary przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach. Dla przedsiębiorców oznacza to zwolnienie z podatku dochodowego, a dla dużych spółek, które uzyskały zezwolenie na działność w SSE przed 1 stycznia 2001 r. także ulgi w podatku od nieruchomości.

Podczas negocjacji przed przystąpieniem do UE Polska została zobowiązana do przekazywania Komisji Europejskiej półrocznych sprawozdań z pomocy udzielonej spółkom z branży motoryzacyjnej działającym na terenie stref. Chodzi o przedsiębiorców, którzy uzyskali zezwolenie na działalność przed 1 stycznia 2001 roku. Są to: Fiat-GM Powertrain, General Motors Manufacturig Poland, Isuzu Motors Polska oraz Volkswagen Motor Polska, które łącznie zatrudniają ponad 6,2 tys. osób.

Całkowita wielkość pomocy dla każdej z tych spółek, w związku z realizacją inwestycji w sektorze motoryzacyjnym, nie może przekroczyć 30 proc. poniesionych przez nie, do 31 grudnia 2006 roku, kosztów na inwestycyje, np. na zakup linii produkcyjnej, maszyn czy budowę hal. Jak wynika z najnowszego, ósmego już raportu Urzędu przekazanego do KE, spółki nie przekroczyły dopuszczalnej wartości pomocy, dlatego nadal mogą korzystać ze wsparcia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / UOKiK: 330 mln zł pomocy dla spółek motoryzacyjnych