UOKiK: Bank Millennium zapłaci ponad 18 tys. zł za naruszanie ustawy o kredycie konsumenckim

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-05-2005, 19:45

Bank Millennium musi zapłacić ponad 18 tys. zł kary za naruszanie ustawy o kredycie konsumenckim - poinformował w piątkowym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Bank Millennium musi zapłacić ponad 18 tys. zł kary za naruszanie ustawy o kredycie konsumenckim - poinformował w piątkowym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

    Kara została wymierzona za niewykonanie decyzji UOKiK z listopada 2003 r., w której Urząd uznał, że Bank Millennium, oferując przez swojego pośrednika - Polskie Towarzystwo Finansowe (PTF) - wybrane rodzaje kredytów, narusza przepisy ustawy o kredycie konsumenckim przez stosowanie niezgodnych z prawem zabezpieczeń - wynika z komunikatu.  

    UOKiK zakwestionował też treść ulotek reklamujących kredyty hipoteczne i na zakup samochodu. Brakowało w nich m.in. informacji o rzeczywistej stopie oprocentowania oraz nieprawdziwie podano, że konsument bez prowizji raz w roku może zmienić walutę kredytu. Uznając, że praktyki te naruszają zbiorowe interesy konsumentów, UOKiK nakazał wprowadzenie natychmiastowych zmian. Spółka nie odwołała się od decyzji Urzędu.

    W lutym 2004 roku UOKiK wszczął postępowanie sprawdzające, które wykazało, iż bank przez swojego pośrednika PTF nadal żądał od konsumentów niezgodnych z prawem zabezpieczeń. Warunkiem udzielenia jednego z oferowanych kredytów było m.in. podpisanie weksla zawierającego postanowienie niedozwolone przez przepisy o kredycie konsumenckim. Ponadto bank nie poinformował konsumentów, którzy wcześniej podpisali weksle z kwestionowaną klauzulą o możliwości jej zmiany.

    Zdaniem Urzędu, Bank Millennium i jego pośrednik, mimo uprawomocnienia się decyzji nie wywiązali się ze wszystkich nałożonych obowiązków. Bank wycofał jedynie wprowadzające w błąd ulotki reklamujące kredyty.

    Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów przewiduje kary w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie zastosuje się do prawomocnej decyzji stwierdzającej naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Wówczas, za każdy dzień zwłoki grożą mu sankcje finansowe w wysokości do 10 tys. euro.

    Wobec powyższego prezes Urzędu za niewykonanie decyzji w pełnym wymiarze, nałożył na bank karę 4 tys. 600 euro, czyli ponad 18 tys. 700 złotych.

    Decyzja nie jest prawomocna. Spółce przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

    Bank Millennium, pytany przez PAP, nie przekazał swojego stanowiska w sprawie orzeczenia UOKiK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane