UOKiK: drugi etap postępowania ws. przejęcia kontroli nad Emperią

PAP
opublikowano: 18-01-2018, 10:54

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia przez Maxima Grupe kontroli nad właścicielem sieci sklepów Stokrotka - poinformował Urząd w czwartek.

Jak czytamy w komunikacie UOKiK, "Urząd uznał, że działalność uczestników koncentracji pokrywa się na lokalnych rynkach sprzedaży detalicznej artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku i krajowym rynku zaopatrzenia w te produkty". "Ponadto uczestników koncentracji mogą łączyć również relacje typu dostawca-odbiorca. Maxima wprowadza do obrotu karmy dla zwierząt, płatki zbożowe, konserwy mięsne, pasztety i sosy, a sklepy należące do Emperia mogą być nabywcą tych produktów" - dodano.

UOKiK
Zobacz więcej

UOKiK Fot: Krystian Maj/FORUM

Urząd podał, że postępowanie przeszło do drugiej fazy, ponieważ niezbędne jest przeprowadzenie badania rynku. "UOKiK musi przede wszystkim sprawdzić udziały uczestników transakcji oraz ich konkurentów. Pozwoli to na ocenę, czy koncentracja nie stanowi zagrożenia dla konkurencji" - czytamy.

Wyjaśniono, że rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację albo zakazać jej przeprowadzenia.

Maxima Grupe jest litewską spółką, do której należą działające w Polsce dwie sieci sklepów detalicznych Aldik i Sano. Emperia to zaś firma notowana na GPW, do której należy sieć sklepów Stokrotka.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, postępowanie w sprawach koncentracji jest dwuetapowe. Pierwszy etap trwa do miesiąca. Natomiast w sprawach szczególnie skomplikowanych, w których istnieje prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji lub wymagających badania rynku, postępowanie może trwać dłużej. 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / UOKiK: drugi etap postępowania ws. przejęcia kontroli nad Emperią