Czytasz dzięki

UOKiK: Działania składów opałowych mogły naruszać interesy konsumentów

(Marek Druś)
opublikowano: 27-01-2006, 20:07

- Co trzeci skład opałowy skontrolowany przez podległą Prezesowi UOKiK Inspekcję Handlową stosował praktyki, które mogły naruszać interesy konsumentów, poinformował UOKiK. Nieprawidłowości dotyczyły między innymi braku cenników na oferowany opał oraz posługiwanie się niezalegalizowanymi przyrządami pomiarowymi.

- Co trzeci skład opałowy skontrolowany przez podległą Prezesowi UOKiK Inspekcję Handlową stosował praktyki, które mogły naruszać interesy konsumentów, poinformował UOKiK. Nieprawidłowości dotyczyły między innymi braku cenników na oferowany opał oraz posługiwanie się niezalegalizowanymi przyrządami pomiarowymi.

Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę przedsiębiorców sprzedających opał. Sprawdziła 53 dużych składów, gdzie oferowane są jego znaczne ilości.

Celem badania było sprawdzenie prawidłowości i rzetelności sprzedaży opału oraz ustalenie przyczyn występującego braku zaopatrzenia.

- W wyniku kontroli Inspekcja Handlowa stwierdziła, że w co dziewiątym składzie właściciele nie podawali do wiadomości cen oferowanych towarów. Częstym naruszeniem był również brak informacji o nazwie sprzedawanego asortymentu, jego gatunku i cenie jednostkowej za tonę – głosi komunikat UOKiK.

W 10 składach wykryto niezgodność legalizacji wag służących do odmierzania zakupionego opału z obowiązującymi normami.

- Kontrola wykazała ponadto, że pod koniec października i na początku listopada w wielu składach wystąpił deficyt węgla, ponieważ kopalnie nie wywiązywały się z przyjętych wcześniej zamówień. Inną przyczyną takiego stanu rzeczy - w ocenie Inspekcji Handlowej - był fakt, że składy nie zadbały w lecie o zapasy – informuje UOKiK.

W następstwie kontroli Inspekcja Handlowa skierowała do przedsiębiorców żądania usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Dodatkowo, wadliwe przyrządy pomiarowe zostały wycofane z użytku. Inspektorzy nałożyli mandaty karne, a także skierowali wnioski do okręgowych urzędów miar.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane