UOKiK: Empik może przejąć Platona

PAP
opublikowano: 22-08-2017, 11:58
aktualizacja: 22-08-2017, 11:59

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez Empik kontroli nad spółką Platon - poinformował we wtorek UOKiK. Dodał, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Obie firmy prowadzą działalność w Polsce.

Jak poinformował w komunikacie UOKiK, spółka Empik prowadzi sprzedaż m.in. książek, prasy, nagrań muzycznych, filmów, multimediów, artykułów elektronicznych oraz biletów na imprezy kulturalne. Platon zaś zajmuje się handlem hurtowym oraz dystrybucją książek.

"Przedstawione we wniosku informacje i dane dotyczące wielkości rynków właściwych, udziałów uczestników koncentracji i ich konkurentów, opierały się jedynie na szacunkach zgłaszającego. Prezes urzędu uznał za konieczne zweryfikowanie ich, ponieważ brak wiarygodnych i publicznie dostępnych informacji uniemożliwiał prawidłową ocenę koncentracji. W sprawie zostało przeprowadzone badanie rynku, a termin zakończenia postępowania antymonopolowego został wydłużony o cztery miesiące" - podał UOKiK.

Jak podkreślono w komunikacie, analiza zgromadzonego materiału wykazała, że "w wyniku tej koncentracji nie dojdzie jednak do istotnego ograniczenia konkurencji". "Łączne udziały uczestników koncentracji w rynkach, na które koncentracja wywiera wpływ, nie są na tyle wysokie, żeby zagroziły konkurencji. Empik nadal będzie musiał konkurować z innymi przedsiębiorcami. Dlatego UOKiK wydał zgodę na przeprowadzenie transakcji" - czytamy.

W uzasadnieniu decyzji UOKiK wskazał, że Empik należy do grupy kapitałowej, na czele której stoi Penta Investment Group Limited z siedzibą na Cyprze.

Grupa Penta prowadzi działalność inwestycyjną w sektorach: opieka zdrowotna, nieruchomości, usługi finansowe, media oraz produkcja i handel detaliczny w Europie Środkowo-Centralnej.

W Polsce spółki portfelowe Grupy Penta prowadzą działalność głównie w sektorach: nieruchomości, opieka zdrowotna (grupa EMC Instytut Medyczny SA), sprzedaż detaliczna w aptekach (Dr. Max), zakłady sportowe i gry hazardowe (Fortuna Entertainment Group), przetwórstwo i dystrybucja produktów mrożonych (grupa Iglotex) oraz sprzedaż detaliczna, w szczególności książek, filmów, muzyki (Empik).

Empik prowadzi działalność w zakresie sprzedaży detalicznej poprzez sieć ponad 230 własnych i partnerskich salonów Empik zlokalizowanych w całej Polsce.

Dodano w uzasadnieniu, że Platon jest współkontrolowany przez Pawła Filara i Jacka Darowskiego. Głównym przedmiotem działalności Platona jest hurtowa sprzedaż książek (tradycyjnych, audiobooków i e-booków) na terytorium Polski. Platon współpracuje z ponad 300 wydawnictwami w zakresie hurtowej sprzedaży książek do księgarni tradycyjnych, internetowych oraz innych klientów detalicznych, oferujących książki, takich jak: hipermarkety, supermarkety i dyskonty. Działalność Platon obejmuje przede wszystkim terytorium Polski, nieznaczny obrót generuje z hurtowej sprzedaży książek do odbiorców w Wielkiej Brytanii i w Niemczech.

UOKiK przypomina, że zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli uczestniczą w niej przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Urząd podkreśla, że decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu