UOKiK: Kielecki ZTM nie ma prawa pobierać opłat za legitymacje do biletów okresowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-02-2005, 14:45

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach nie ma prawa pobierać od pasażerów opłat za wydanie legitymacji do biletów okresowych - poinformował w czwartkowym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).  Prezes UOKiK nakazał wycofanie się z tej praktyki oraz ukarał miasto Kielce karą pieniężną w wysokości ponad 8,2 tys. zł - podano w komunikacie.

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach nie ma prawa pobierać od pasażerów opłat za wydanie legitymacji do biletów okresowych - poinformował w czwartkowym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).  Prezes UOKiK nakazał wycofanie się z tej praktyki oraz ukarał miasto Kielce karą pieniężną w wysokości ponad 8,2 tys. zł - podano w komunikacie.

Wątpliwości Urzędu wzbudziło pobieranie przez komunalną spółkę dodatkowej opłaty w wysokości 5 zł od osób nabywających 14-, 30- i 60-dniowe bilety okresowe na przejazdy komunikacją miejską. Zdaniem UOKiK, wymaganie ponoszenia dodatkowej opłaty za nabycie legitymacji nie ma związku z przewozem pasażerów i dlatego taka praktyka jest sprzeczna z przepisami, które nie przewidują nakładania na słabszych uczestników rynku obciążeń innych niż opłata za bilet.

Decyzja Urzędu nie jest ostateczna i przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wcześniej UOKiK wydał podobne decyzje, w których stwierdził bezprawność pobierania przez stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego opłat za Warszawską Kartę Miejską oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Poznaniu za sprzedaż KOMkarty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu