UOKiK: klient ma prawo fotografować ceny i skanować kody kreskowe

  • DI
opublikowano: 22-02-2018, 10:04
aktualizacja: 22-02-2018, 10:06

Sklepy nie mogą zakazywać fotografowania cen i skanowania kodów kreskowych produktów, poinformował UOKiK.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zareagował na doniesienia, że sprzedawcy nie pozwalają fotografować cen produktów i skanować kodów kreskowych.

Zobacz więcej

youtube.com

- Sklepy nie mogą zakazywać takich praktyk – powiedział  Marek Niechciał, prezes UOKiK. - Jednym z podstawowych praw konsumenta jest możliwość swobodnego wyboru oferty, która mu najbardziej odpowiada pod względem ceny czy właściwości produktu. Musi mieć więc możliwość porównania, co może zrobić na różne sposoby, także poprzez aplikacje czy zdjęcia – dodał. 

Pod koniec stycznia Urząd ostrzegł detalistów, że zakaz fotografowania czy skanowania utrudnia konsumentom porównywanie cen. Może to stanowić nieuczciwą praktykę rynkową naruszającą zbiorowe interesy konsumentów. A za to może grozić kara pieniężna do 10 proc. obrotu osiągniętego przez firmę w poprzednim roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu