UOKiK: lubelscy weterynarze złamali prawo ustalając jednolite ceny

Polska Agencja Prasowa SA
21-01-2005, 15:30

Lubelski samorząd zawodowy weterynarzy złamał prawo ustalając jednolite ceny za leczenie zwierząt - poinformował w piątkowym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Lubelski samorząd zawodowy weterynarzy złamał prawo ustalając jednolite ceny za leczenie zwierząt - poinformował w piątkowym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Na Lubelską Izbę Lekarsko-Weterynaryjną Urząd nałożył karę w wysokości 6 tys. zł. W komunikacie zaznaczono, że na wysokość kary wpłynęło to, że Izba zaniechała stosowania bezprawnych praktyk.

W toku postępowania, lubelska delegatura UOKiK ustaliła, że Izba w uchwalanych cennikach usług weterynaryjnych określała minimalne wysokości opłat za leczenie zwierząt. Do przestrzegania tych cen byli zobowiązania wszyscy lubelscy weterynarze, ponieważ przynależność do Izby jest obowiązkowa, a za nieprzestrzeganie jej uchwał grożą kary od upomnienia do pozbawienia prawa wykonywania zawodu włącznie - wyjaśnił UOKiK.

Zdaniem UOKiK, wieloletnia praktyka Izby mogła prowadzić do wyrównywania cen rynkowych i ich ustalenia na wyższym poziomie niż w normalnych warunkach konkurencji. Za niedopuszczalne Urząd uznał także to, że takiej praktyki dopuściła się instytucja powołana do dbania o należyte wykonywanie zawodu zaufania publicznego.

To czwarta kara nałożona przez UOKiK na samorząd weterynaryjny w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Wcześniej UOKiK ukarał Izby Lekarsko-Weterynaryjne - Małopolską, Śląską i Świętokrzyską.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / UOKiK: lubelscy weterynarze złamali prawo ustalając jednolite ceny