UOKiK ma zastrzeżenia do koncentracji Benefit Systems i Calypso Fitness

PAP
opublikowano: 29-11-2017, 11:56
aktualizacja: 29-11-2017, 11:57

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma zastrzeżenia do przejęcia przez Benefit Systems kontroli nad Calypso Fitness - poinformował Urząd w środę w komunikacie. Zdaniem UOKiK koncentracja może ograniczać konkurencję.

Benefit Systems proponuje pracodawcom usługi sportowo-rekreacyjne w ramach pozapłacowych świadczeń pracowniczych. Ponadto, za pośrednictwem spółek zależnych prowadzi kilkadziesiąt klubów fitness, m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, i Warszawie. Dzięki karcie MultiSport klienci korzystają z klubów własnych oraz partnerskich spółki.

Calypso prowadzi kilkadziesiąt klubów fitness, m.in. w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, kierując swoją ofertę przede wszystkim do klientów indywidualnych oraz w niewielkim zakresie do pracodawców. Calypso prowadzi też działalność w zakresie dystrybucji sprzętu fitness.

Jak przypomina UOKiK, w listopadzie ub. r. postępowanie w sprawie przejęcia przez Benefit Systems kontroli nad Calypso Fitness przeszło do II fazy. "Wątpliwości urzędu wzbudziła wówczas definicja rynku i ocena wpływu transakcji przedstawiona przez przejmującego. Dlatego urząd zdecydował się na przeprowadzenie badania rynkowego" - czytamy w komunikacie.

Wpływ transakcji na rynek oceniały m.in. podmioty prowadzące analogiczną działalność do łączących się spółek, kontrahenci - fitness kluby oraz pracodawcy zamawiający pakiety pracownicze.

Badanie UOKiK wykazało, że wspólnym rynkiem dla uczestników koncentracji jest rynek świadczenia usług sportowo-rekreacyjnych w klubach fitness. Klienci klubów najczęściej wybierają te, które położone są w pobliżu miejsca zamieszkania lub pracy. Potwierdza to, że rynek usług sportowo-rekreacyjnych ograniczony jest do terytorium danej miejscowości.

"Przeanalizowaliśmy tę transakcję i uznaliśmy, że dojdzie do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku pakietów usług sportowo-rekreacyjnych oferowanych pracodawcom" - mówił cytowany w komunikacie prezes UOKiK Marek Niechciał. Jak dodał, Urząd widzi zagrodzenia także w "umacnianiu się, już i tak silnej pozycji Benefitu, w związku z posiadanymi lub zarządzanymi klubami fitness".

Jak wskazał UOKiK, w wyniku przejęcia Calypso przez Benefit do kumulacji udziałów dojdzie w aglomeracjach: warszawskiej i poznańskiej oraz Piotrkowie Trybunalskim.

Ponadto, Benefit po połączeniu posiadałby najwięcej klubów sieciowych fitness w Polsce. Uzyskałby tym samym możliwość wpływania na zachowania klientów klubów.

Urząd podziela argumentację ankietowanych, że konsekwencją transakcji mogłoby być również ograniczanie rozwoju konkurentów na rynku pakietów usług sportowo-rekreacyjnych poprzez blokowanie im dostępu do klubów własnych Benefitu. Zdaniem UOKiK, planowana koncentracja zwiększyłaby możliwość wywierania przez Benefit nacisków na mniejsze kluby fitness, które nie działają w ramach sieci, "w zakresie ustalania wysokości ceny za wejście, ponieważ zwiększy się siła negocjacyjna Benefitu".

UOKiK podkreślił, że biorąc pod uwagę silną pozycję rynkową Benefitu, powodowałoby to dalsze wzmocnienie jej oferty względem konkurentów.

Zastrzeżenia Urzędu nie przesądzają o końcowej decyzji w tej sprawie.

Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń. Ten termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu