UOKiK ma zastrzeżenia ws. przejęcia Dossche przez Cargill Polska

ISBNews
opublikowano: 22-01-2016, 17:15

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wystosował zastrzeżenia wobec koncentracji na rynku pasz i mieszanek dla zwierząt, polegającej na przejęciu przez Cargill Poland kontroli nad spółką Dossche, podał Urząd. W opinii UOKiK koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na lokalnych rynkach pasz dla drobiu i bydła.

"Prezes UOKiK przeprowadził w tej sprawie badanie rynku, którym objął konkurentów uczestników koncentracji, łącznie około 60 podmiotów. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że mieszanki paszowe przeznaczone dla bydła, trzody oraz drobiu nie są substytutami i należy analizować je odrębnie. Wynika to z obowiązujących przepisów,  które ograniczają możliwość produkcji pasz dla bydła oraz trzody i drobiu w tych samych zakładach, składu mieszanek paszowych dla poszczególnych zwierząt, różnych odbiorcy oraz odmiennych zastosowań. Z przeprowadzonego badania wynika również, że zdecydowana większość sprzedaży mieszanek paszowych jest realizowana na ograniczonym obszarze od zakładu produkcyjnego (od 120 km w przypadku pasz dla drobiu do 180 km dla bydła,) co uzasadnia traktowanie tych rynków jako lokalnych" - czytamy w komunikacie.

"W opinii UOKiK koncentracja może doprowadzić do istotnego ograniczenia konkurencji na lokalnych rynkach sprzedaży pasz dla drobiu wyznaczonym obszarem o promieniu do 120 km od jednego z zakładów wytwórczych Dossche oraz na lokalnym rynku sprzedaży pasz dla bydła wyznaczonym obszarem o promieniu do 180 km od tego zakładu. Łączny udział uczestników koncentracji na tych rynkach znacznie przekracza 40-procentowy próg, z którym ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów wiąże posiadanie pozycji dominującej" - czytamy dalej.

W połowie lipca ub.r. UOKiK wydał postanowienie o przedłużeniu o 4 miesiące terminu na zakończenie postępowania w sprawie koncentracji polegającej na przejęciu przez Cargill Polska kontroli nad spółką Dossche. Podał wtedy, że w sprawie Cargill Polska i Dossche  zachodzi konieczność przeprowadzenia badania rynku.

Zgłoszenie Cargill Polska w sprawie zamiaru przejęcia Dossche wpłynęło do UOKiK w czerwcu 2015 r.

Cargill Polska jest spółką prowadzącą działalność związaną z żywieniem zwierząt. Podmiotem dominującym w grupie kapitałowej, do której należy Cargill Poland, jest Cargill International, Inc. z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.

Natomiast działalność Dossche związana jest z produkcją pasz. Należy do grupy kapitałowej Dossche Invest z siedzibą w Belgii.

Przejęcie nastąpi tylko nad Dossche sp. z o.o., zgodnie z warunkową umową sprzedaży, po wyłączeniu z transakcji spółek zależnych Dossche sp. z o.o. Po zakończeniu koncentracji wspólny przedsiębiorca będzie wytwarzać i dostarczać produkty tłuszczowe do pasz zwierzęcych,.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane