UOKiK mówi tak fuzji KFK i EK

Paweł Zielewski, Reuters
29-11-2001, 00:00

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na połączenie Krakowskiej Fabrykę Kabli Elektrimu Kable. Wcześniej Urząd Antymonopolowy zablokował tę transakcję, gdyż uznał, że zaszkodziłoby to zdrowej konkurencji na rynku, a połączona spółka osiągnęłaby pozycję monopolistyczną w niektórych segmentach polskiego rynku.

KFK odwołała się od tej decyzji i UOKiK przyjął argumentację KFK, że nie wolno rozpatrywać rynku polskiego w oderwaniu od rynku europejskiego, gdyż polski rynek kabli nie jest chroniony żadnymi barierami celnymi.

— Połączona spółka będzie miała około 2 proc. europejskiego rynku kabli, toteż uznaliśmy, że nie ma przeszkód do połączenia spółek — brzmi uzasadnienie UOKiK.

Krzysztof Szcześniak, rzecznik KFK, powiedzia, że krakowska spółka podtrzymuje ofertę nabycia Elektrimu Kabli mimo że formalnie wyłączność KFK na negocjacje z Elektrimem o nabyciu Elektrimu Kable wygasła 30 września.

Żadnego komentarza do decyzji UOKiK i oferty KFK nie chciał wydać Elektrim.

W ramach wyłączności do negocjacji Elektrim wynegocjował, że za 70,5 proc. Elektrimu Kable dostanie 100 mln USD (400 mln zł).

Analitycy pozytywnie oceniają decyzję UOKiK, która przede wszystkim jest bardzo dobrą informacją dla samego Elektrimu. Informacja ta może spowodować spekulacyjne wzrosty na akcjach Elektrimu w czwartek.

Jednak według analityków akcje Elektrimu Kable mogą być więcej warte niż na wiosnę, kiedy negocjowano umowę i wobec tego Elektrim może żądać podwyższenia oferty.

Zysk netto Elektrimu Kable w III kwartale 2001 roku wyniósł 2,8 mln zł a narastająco 19,4 mln zł, wobec 6,4 mln zł straty po trzech kwartałach 2000 roku. Natomiast skonsolidowany zysk netto spółki po trzech kwartałach 2001 roku wyniósł 24,2 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski, Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / UOKiK mówi tak fuzji KFK i EK