UOKiK nakazał Rekopolowi wycofanie się z praktyk ograniczających konkurencję

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-06-2005, 18:18

Spółka Rekopol ma wycofać się z praktyk ograniczających konkurencję - postanowił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Sprawa dotyczy znaku ekologicznego "Zielony punkt".

Spółka Rekopol ma wycofać się z praktyk ograniczających konkurencję - postanowił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Sprawa dotyczy znaku ekologicznego "Zielony punkt".

     Jak poinformował UOKiK w czwartkowym komunikacie, według innych firm Rekopol narusza reguły gry rynkowej, ponieważ przedsiębiorcy pragnący korzystać ze znaku "Zielony Punkt" (udzielanego przez Rekopol znaku towarowego, świadczącego o dbałości o środowisko), zmuszeni są zawierać umowy na utylizację wyłącznie z tą spółką.

    Jeśli chcieliby skorzystać z oferty konkurencyjnej, a jednocześnie legalnie umieszczać na opakowaniu znak "Zielony Punkt" - za odzysk opakowań musieliby płacić podwójnie. Urząd prowadził postępowanie w tej sprawie na wniosek krakowskiej spółki Zakład Gospodarki Komunalnej Organizacja Odzysku Biosystem.

    Według UOKiK, Rekopol mógł naruszyć przepisy ustawy antymonopolowej. Działania spółki skutkują pogorszeniem sytuacji rynkowej pozostałych organizacji odzysku przez utratę dotychczasowych klientów lub uniemożliwienie pozyskania nowych, utrwalając dominację tej spółki.

    "Dalsze stosowanie zarzucanych praktyk mogłoby spowodować poważne i trudne do usunięcia zagrożenia dla konkurencji. UOKiK nakazał Rekopolowi natychmiastowe wycofanie się z kwestionowanych praktyk, i to jeszcze przed wydaniem ostatecznego rozstrzygnięcia w sprawie" - podano w komunikacie.

    Decyzja Urzędu powinna być wykonana do 31 grudnia 2006 roku.

    Zgodnie z przepisami, ewentualne wniesienie odwołania przez Rekopol nie wstrzymuje wykonania decyzji UOKiK. W przypadku gdy spółka nie zastosuje się do wydanego przez Urząd rozstrzygnięcia, możliwe będzie nałożenie na nią kary do 10 tys. euro za każdy dzień zwłoki.

    Rekopol jest spółką założoną przez polskie i międzynarodowe przedsiębiorstwa, reprezentującą interesy producentów i importerów produktów w opakowaniach, w związku z nałożoną na przedsiębiorców odpowiedzialnością za odzysk i recykling opakowań po produktach wprowadzanych na rynek. Rekopol koncentruje się na rozbudowie systemu zbiórki selektywnej odpadów, obejmującego cały kraj.

    Ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej nakłada na przedsiębiorców zajmujących się wytwarzaniem bądź importem towarów obowiązek ich utylizacji. Mogą tego dokonywać samodzielnie albo za pośrednictwem wyspecjalizowanych firm. Spośród wielu działających na rynku, tylko jednej (Rekopolowi) przysługuje prawo do dysponowania i używania na terytorium Polski znaku towarowego "Zielony Punkt". Jest on rozpoznawalnym w większości państw świata oznaczeniem kojarzonym z dbałością o środowisko naturalne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane