UOKiK nałożył 130 tys. zł kary na 2. dostawców pieczywa za zmowę przetargową

ISBNews
opublikowano: 12-02-2016, 14:07

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył kary finansowe w wysokości ponad 130 tys. zł na Firmę Produkcyjno Usługową Natex i Młyn Malinie Dziewit za niedozwolone porozumienie w przetargach na dostawy pieczywa, podał Urząd.

Od 2013 r. przedsiębiorcy wspólnie wpłynęli na wyniki ośmiu przetargów na dostawy pieczywa. W efekcie zmowy organizatorzy przetargów tracili od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

"Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte w marcu 2015 r. Urząd ustalił, że Firma Produkcyjno Usługowa Natex z siedzibą Złotnikach (woj. podkarpackie) oraz Młyn Malinie Dziewit z Malinia (woj. podkarpackie) wspólnie uzgadniali swoje oferty w przetargach na dostawy pieczywa. Jeśli były one dwiema najkorzystniejszymi, wówczas zwycięzca rezygnował z zawarcia umowy z usługodawcą. Oznaczało to wybranie oferty drugiego z uczestników zmowy, która była droższa od wybranej pierwotnie" – czytamy w komunikacie.

Zdaniem UOKiK o wspólnym działaniu świadczy m.in. fakt podpisywania w niektórych przypadkach ofert obu przedsiębiorców przez tę samą osobę, te same błędy w dokumentach, brak określonych załączników, czy wysyłanie ofert w tym samym czasie w jednej placówce pocztowej.

"Wspólnym ustaleniom mogły sprzyjać powiązania rodzinne pomiędzy przedsiębiorcami udziałowcy spółki Młyn Malinie Dziewit są rodzicami i rodzeństwem właścicielki FPU Natex. Prawo nie zabrania w takich przypadkach udziału w przetargach, jednak oferty nie mogą być ustalane wspólnie lecz składane niezależnie od siebie" – czytamy dalej.

Decyzja nie jest prawomocna. Przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wskazano także.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Handel / UOKiK nałożył 130 tys. zł kary na 2. dostawców pieczywa za zmowę przetargową