UOKiK nie zezwolił na przejęcie spółki Jabłonna przez Carey Agri

Polska Agencja Prasowa SA
10-05-2006, 14:32

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zakazał połączenia dwóch spółek branży spirytusowej.Uznał, że przejęcie lubelskiej spółki Jabłonna przez Carey Agri ograniczyłoby konkurencję na rynku - poinformował w środę Urząd.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zakazał połączenia dwóch spółek branży spirytusowej.Uznał, że przejęcie lubelskiej spółki Jabłonna przez Carey Agri ograniczyłoby konkurencję na rynku - poinformował w środę Urząd.

    Spółka Jabłonna kontroluje największego krajowego producenta wódki gatunkowej i właściciela marki Żołądkowa Gorzka - Polmos Lublin. W styczniu br. Carey Agri International Poland (należąca do grupy kapitałowej Central European Distribution Corporation - CEDC) złożyła do UOKiK wniosek o zezwolenie na przejęcie spółki. Grupa CEDC jest właścicielem kilkunastu hurtowni napojów alkoholowych oraz dwóch spółek producenckich, to jest: Bols i Polmos Białystok (właścicieli m.in. marek Bols, Soplica, Absolwent i Żubrówka).

    "UOKiK uznał, że CEDC, będąc czołowym dystrybutorem i producentem napojów alkoholowych w Polsce, po przejęciu kolejnej spółki sektora mógłby uzyskać zbyt silną pozycję rynkową. Przeprowadzona przez Urząd analiza skutków koncentracji wykazała, że w wyniku transakcji doszłoby do istotnego ograniczenia konkurencji na krajowym rynku sprzedaży wódki gatunkowej" - czytamy w komunikacie Urzędu.

    Według Urzędu, po przejęciu CEDC miałoby ok. 40 proc. udział w rynku wódki gatunkowej. Ponadto grupa posiadałaby, po przejęciu marki Żołądkowa Gorzka, pięć z dziesięciu najpopularniejszych marek wódki w Polsce.

    Decyzja nie jest prawomocna i przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / UOKiK nie zezwolił na przejęcie spółki Jabłonna przez Carey Agri