UOKiK: operatorzy komórkowi mają dominującą pozycję na rynku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-02-2006, 15:40

Trzej operatorzy telefonii komórkowej - PTC, PTK Centertel i Polkomtel - działający na polskim rynku zajmują na nim "kolektywną pozycję dominującą" - ocenił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Trzej operatorzy telefonii komórkowej - PTC, PTK Centertel i Polkomtel - działający na polskim rynku zajmują na nim "kolektywną pozycję dominującą" - ocenił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

    Jak poinformował w poniedziałek Urząd, w ubiegłym tygodniu zakończone zostało postępowanie wyjaśniające dotyczące rynku telefonii komórkowej w Polsce. "Wykazane w jego toku cechy - ograniczona konkurencja cenowa, podobne udziały przedsiębiorców, jednorodność produktów - pozwoliły na stwierdzenie, że funkcjonujący na nim operatorzy (właściciele sieci Era, Orange i Plus) posiadają tzw. kolektywną pozycję dominującą" - podał UOKiK.

    Taka pozycja oznacza, że operatorzy - zdaniem Urzędu - "są w stanie funkcjonować niezależnie od konkurentów, dostawców, a nawet konsumentów i przez to skutecznie powstrzymywać rozwój konkurencji na rynku".

    Urząd ustalił także, że wejście na rynek nowych operatorów komórkowych jest uzależnione od zgody działających już operatorów i udostępnienia przez nich własnych sieci na potrzeby nowych graczy.

    Postępowanie UOKiK było elementem analizy rynku, która ma pozwolić Urzędowi Komunikacji Elektronicznej (UKE) nałożyć na działających już operatorów obowiązki regulacyjne, w tym przede wszystkim roaming krajowy. Dzięki temu nowi operatorzy będą mogli skorzystać z już istniejących sieci i szybko rozpocząć świadczenie usług na terenie całego kraju, bez potrzeby szybkiej budowy własnej infrastruktury.

    Obecnie w UKE trwają pracę nad wydanie decyzji ws. roamingu krajowego. Urząd chce ją wydać do końca marca, lecz jej wejście w życie może opóźnić się z uwagi na konieczność przedstawienia jej do akceptacji Komisji Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane