UOKiK opowiada się za zakazem stosowania systemu argentyńskiego

25-02-2004, 12:42

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uważa, że tzw. system argentyński sprzedaży jest nieuczciwy i służy jedynie maksymalizacji zysków firm, które go stosują. Opowiada się zatem za zakazem jego stosowania.

- Projekt ustawy zakazujący takiej działalności jest po pierwszym czytaniu w sejmowej komisji gospodarki, a obecnie pracuje nad nim podkomisja - poinformował przewodniczący sejmowej komisji gospodarki Adam Szejnfeld podczas konferencji, na której przedstawiono raport UOKiK.

Poseł podkreślił, że system argentyński stał się niebezpieczny, gdyż zaczęto go stosować na rynku usług finansowych. Proponuje się skorzystanie z niego nie tylko osobom fizycznym, ale także firmom, a to zagraża bezpieczeństwu obrotu gospodarczego.

UOKiK zgłaszał zastrzeżenia do systemu argentyńskiego już rok temu. Polega on na łączeniu klientów w grupy. Z wnoszonych przez nich wpłat finansuje się zakup m.in. samochodów i mieszkań dla kolejnych uczestników grupy. Kolejność, w jakiej otrzymują oni przedmiot obrotu jest ustalana często w drodze losowania. Klienci mogą spłacać raty nawet przez kilka lat i tyle też mogą czekać na odebranie upragnionego przedmiotu.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / UOKiK opowiada się za zakazem stosowania systemu argentyńskiego