UOKiK ostrzega przed nieuczciwymi praktykami firm wysyłkowych

opublikowano: 25-01-2007, 14:28

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ostrzega przed nieuczciwymi praktykami firm wysyłkowych, wyłudzających pieniądze. Urząd apeluje, aby ze szczególną ostrożnością podchodzić do obietnic wygranych, zwłaszcza od firm Luxor Omega i Integra Direct.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ostrzega przed nieuczciwymi praktykami firm wysyłkowych, wyłudzających pieniądze. Urząd apeluje, aby ze szczególną ostrożnością podchodzić do obietnic wygranych, zwłaszcza od firm Luxor Omega i Integra Direct.

Jak podał UOKiK w czwartkowym komunikacie, firmy wysyłkowe obiecują wygraną w postaci czeku, mimo że osoba, do której adresowana jest informacja, nie brała udziału w żadnym konkursie. Dodatkowo proponują np. biżuterię.

Jak wynika ze skarg napływających do Urzędu, odbiorcy w całym kraju otrzymują adresowaną imiennie korespondencję sprawiającą wrażenie oficjalnych pism. W błąd wprowadzać mogą w szczególności sformułowania typu "poufna dokumentacja finansowa", "formularz akceptacji wygranej w złotówkach".

UOKiK podaje, że nadawcą listów jest astrolog Ester, która oprócz czeku bankowego obiecuje adresatom także "wielki tajemny amplifikator życzeń" oraz "magiczną biżuterię". Warunkiem otrzymania wygranej i prezentów jest dokonanie wpłaty w wysokości przekraczającej nawet 100 zł na wskazany, na załączonym przekazie pocztowym, rachunek bankowy i przesłanie potwierdzenia na podany adres.

Z analizy zgromadzonych dotychczas przez UOKiK informacji o podobnych sprawach wynika, że osoby, które odpowiedziały na żądania przedsiębiorców, nigdy nie otrzymały obiecanej przesyłki. Jedynym celem korespondencji było nakłonienie ich do przekazania pieniędzy na rachunek firmy wysyłkowej.

Istotne jest ostrzeżenie zwłaszcza osób starszych, które często padają ofiarą oszustów - podkreślają przedstawiciele Urzędu.

Obecnie trwają prace nad ustawą o zwalczaniu nieuczciwych praktyk handlowych, która wprowadza karę grzywny dla przedsiębiorców, którzy wywołują fałszywe wrażenie otrzymania nagrody, w rzeczywistości nieistniejącej - podał UOKiK.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane