UOKiK: Pekao SA i BPH po połączeniu miałyby poniżej 30% rynku detalu

Internet Securities
opublikowano: 09-03-2006, 13:29

Udział Banku Pekao SA i BPH po połączeniu nie przekroczyłby 30% udziału w żadnym segmencie rynku detalicznego i w większości segmentów rynku korporacyjnego, wynika z czwartkowych wypowiedzi prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Cezarego Banasińskiego.

Udział Banku Pekao SA i BPH po połączeniu nie przekroczyłby 30% udziału w żadnym segmencie rynku detalicznego i w większości segmentów rynku korporacyjnego, wynika z czwartkowych wypowiedzi prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Cezarego Banasińskiego.

„Po połączeniu Pekao SA i BPH w żadnym z segmentów rynku detalicznego udział banku nie przekroczy 26%, a liderem na rynku detalicznym pozostanie PKO BP z udziałem do 30% lub większym” – powiedział Banasiński podczas posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu Państwa.

Prezes dodał, że w przypadku bankowości korporacyjnej, w większości jej segmentów udział po połączeniu także nie przekroczy 30%.

„Nieco inaczej przedstawia się sytuacja na rynku usług inwestycyjnych, gdzie próg 30% może być przekroczony” – powiedział Banasiński.

Szacunki UOKiK są oparte na z ankietach przesłanych urzędowi przez banki.

UniCredito zapowiadało wcześniej, że chce w ciągu 1-2 lat przeprowadzić fuzję Banku BPH, w którym 71,03% akcji przejęło wraz z niemiecką grupą HVB, z posiadanym już w Polsce Bankiem Pekao SA. Pierwszym etapem jest uzyskanie zgody na wykonywanie przez UCI praw z akcji BPH.

W środę Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) postanowiła kontynuować posiedzenie dotyczące wniosku UCI o zgodę na wykonywanie głosów na walnym zgromadzeniu BPH w przyszłą środę, aby tym samym dać możliwość prezesowi UCI Alessandro Profumo odpowiedzi na pytania członków KNB po zapoznaniu się ze wszystkimi materiałami.

Polski rząd jest przeciwny fuzji, argumentując, że UCI łamie przepisy dwóch ustaw, w tym Prawa bankowego, oraz umowę prywatyzacyjną Banku Pekao SA z 1999 roku, w której włoski inwestor zobowiązał się, że w ciągu 10 lat nie będzie inwestował w konkurencyjny bank w Polsce, jeśli będzie posiadał jeszcze co najmniej 10% akcji Pekao SA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane