UOKiK: prawie 60 proc. agencji nieruchomości działa niezgodnie z prawem

opublikowano: 15-02-2007, 16:16

Prawie 60 proc. skontrolowanych biur pośrednictwa nieruchomości prowadzi działalność z naruszeniem prawa - poinformował w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Prawie 60 proc. skontrolowanych biur pośrednictwa nieruchomości prowadzi działalność z naruszeniem prawa - poinformował w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Na zlecenie Urzędu, Inspekcja Handlowa skontrolowała 118 biur pośrednictwa nieruchomości.

"Sprawdzono przede wszystkim duże agencje funkcjonujące na lokalnych rynkach oraz te, co do których istniało podejrzenie, że nie działają legalnie" - wyjaśnił Urząd.

Najczęstsze uchybienia dotyczyły zawierania umów z klientami bez wskazywania pośrednika odpowiedzialnego za realizację zlecenia oraz numeru jego licencji.

"37 przedsiębiorców we wzorcach umów z konsumentami nie wskazywało pośrednika odpowiedzialnego za realizację zlecenia oraz numeru jego licencji. Dotyczyło to 150 kontraktów o wartości prowizji 482 tys. zł. Przykładowo, na 10 losowo wybranych umów w agencji w Białymstoku żadna nie posiadała takiego zapisu" - podkreśla Urząd.

Kontrola wykazała również, iż biura utrudniają porównanie cen usług u konkurentów. Dotyczyło to 31 biur. Klienci nie mogli w łatwy sposób zapoznać się z podstawową informacją, jaki jest koszt oferowanej usługi.

Kolejne zastrzeżenia dotyczyły prowadzenia pośrednictwa w obrocie nieruchomościami bez licencji zawodowej oraz zawierania z klientami umów pośrednictwa przez pracowników nie posiadających stosownej licencji.

W 7 skontrolowanych agencjach usługi realizowane były przez osoby nie mające do tego uprawnień, nie zatrudniono w nich licencjonowanych pośredników.

"Przykładowo, w Grodzisku Mazowieckim działalność gospodarczą prowadziła osoba, której odmówiono wydania licencji zawodowej. W Tarnowie natomiast brak stosownych uprawnień tłumaczono zawartą umową franchisingu z prezesem jednej z dużych warszawskich agencji nie przedstawiając żadnych dokumentów, które by to potwierdzały" - czytamy w komunikacie Urzędu.

W wyniku kontroli okazało się, że biura pośrednictwa nieruchomościami często nie posiadają też ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) z tytułu wykonywanej działalności. Dotyczyło to 13 biur.

"Polisa ta powinna zabezpieczać interesy klientów, którzy z powodu niedopełnienia obowiązków przez agencje nieruchomości ponieśli straty finansowe. Niespełnienie wymogu obowiązkowego ubezpieczenia oraz nie umieszczanie informacji o nim w umowach zawieranych z konsumentami może być istotną przeszkodą w dochodzeniu roszczeń w przypadku, gdy przedsiębiorca nie posiada środków finansowych na ich spełnienie" - wyjaśnia Urząd.

Kontrola nie wykazała nieprawidłowości w pobieraniu prowizji przez agencje. W kilku przypadkach pośrednicy policzyli nawet mniej do zapłaty, niż wynikało to z umów.

Większość agencji - jeszcze w czasie kontroli - dostosowywało się do zaleceń Inspekcji. W 46 przypadkach Inspekcja nakazała usunięcie nieprawidłowości. Do sądów skierowała 8 wniosków o ukaranie przedsiębiorców, zaś 15 musi zgłosić bazy danych swoich klientów do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane