UOKiK składa pozwy wobec siedmiu operatorów telewizji kablowej

opublikowano: 06-01-2004, 16:02

PAP: Urząd Ochrony Konkurenci i Konsumentów (UOKiK) złożył do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozwy wobec siedmiu operatorów telewizji kablowej, a kolejne dwa są przygotowywane - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej prezes Urzędu Cezary Banasiński.

Rzecznik prasowy Urzędu Elżbieta Anders powiedziała PAP, że dwa wnioski, które są przygotowywane, powinny trafić do sądu do końca tego miesiąca.

Urząd zbadał 61 wzorców umów oferowanych konsumentom przez operatorów. Większość z nich dostosowało się do żądań Urzędu i wyeliminowało niekorzystne dla konsumentów zapisy. Nie zrobiło tego dziewięciu przedsiębiorców.

"Dziewięć pozwów idzie do sądu. W stosunku do sześciu oczekuje się na przedsądowe wezwanie do zaprzestania stosowania określonych klauzul. Oczekujemy jeszcze na odpowiedź. Jeżeli będzie negatywna, pójdziemy również do sądu" - powiedział Banasiński.

Z przekazanych we wtorek PAP materiałów Urzędu wynika, że UOKiK zdecydował o wystąpienie do sądu w przypadku następujących firm: Poddębickiej Telewizji Kablowej Sp. z o.o., łódzkiego POL-NETu, Małopolskiej Telewizji Kablowej S. TAR-TV Sp. z o. o. w Tarnowie, Regionalnej Telewizji Kablowej Spółka Jawna L.Iwański i Wspólnicy w Nowym Sączu, SATEX s.c. z siedzibą w Czerwonka Leszczyny, Bielsat.com Sp. z o. o. z siedzibą w Bielsku-Białej oraz BLACK-PLATE- STAR Sp. z o. o. w Gdańsku.

W przygotowaniu są pozwy przeciwko UPC TK Sp. z o. o. z Warszawy oraz Karpackiej Telewizji Kablowej Sp. z o. o. w Krośnie.

Przedstawiciele Urzędu poinformowali, że najwięcej zastrzeżeń budził POL-NET s.c. z Łodzi. W przypadku tej spółki Urząd miał zastrzeżenia do pięciu klauzul w jednym wzorcu umowy.

Jak wyjaśnił Banasiński, konsumenci w skargach do Urzędu podnoszą dwie kwestie - wymuszanie przez spółdzielnie korzystania z usług określonego operatora, "łącznie z demontowaniem anteny zbiorczej na dachu". W efekcie tego - jak zaznaczył prezes - konsumenci, mimo że płacą abonament, nie mogą korzystać z normalnego odbioru i są przymuszani do korzystania z telewizji kablowej.

Największe zastrzeżenia, zdaniem UOKiK, budziły m.in. następujące postanowienia umowne: uprawnienie operatora do określenia lub podwyższenia ceny po zawarciu umowy, bez przyznania konsumentom prawa odstąpienia od niej; zastrzeżenie dla operatora jednostronnego uprawnienia do zmiany istotnych warunków umowy bez ważnych przyczyn (np. zmiany oferty programowej bez zgody abonenta i bez przyznania mu prawa odstąpienia od umowy w takiej sytuacji).

UOKiK prowadzi stały monitoring wzorców umów stosowanych przez przedsiębiorców pod kątem ich zgodności z przepisami kodeksu cywilnego.

W związku ze skargami konsumenckimi oraz nieprawidłowościami wykrytymi przez UOKiK w trakcie wyrywkowych kontroli umów stosowanych na rynku telewizji kablowej, prezes Urzędu zlecił również dokonanie delegaturom UOKiK analizy wzorców umownych stosowanych przez operatorów.

Badanie przeprowadzone na terenie całego kraju zakończyło się w listopadzie 2003 r. Nie w każdym wypadku możliwa była interwencja prezesa UOKiK, gdyż może on prowadzić postępowanie tylko przeciwko komercyjnym przedsiębiorcom. Tymczasem coraz częściej same spółdzielnie mieszkaniowe lub zawiązywane w nich stowarzyszenia oferują usługę dostarczania sygnału telewizyjnego.

W 2003 r. Urząd przeanalizował wzorce umów oferowanych konsumentom m.in. przez pośredników nieruchomości, spółdzielnie mieszkaniowe i deweloperów, zakłady energetyczne oraz banki, stwierdzając liczne nieprawidłowości. W efekcie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierowano pozwy o uznanie konkretnych postanowień za klauzule niedozwolone. Po uprawomocnieniu się wyroków Prezes UOKiK wpisał zakwestionowane postanowienia do Rejestru Klauzul Niedozwolonych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / UOKiK składa pozwy wobec siedmiu operatorów telewizji kablowej