UOKiK: TP ma wstrzymać podwyżki cen połączeń międzynarodowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-10-2005, 10:29

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nakazał Telekomunikacji Polskiej (TP) wstrzymanie podwyżek cen połączeń z numerami rozpoczynającymi się od 0-708-1 - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej prezes UOKiK Cezary Banasiński.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nakazał Telekomunikacji Polskiej (TP) wstrzymanie podwyżek cen połączeń z numerami rozpoczynającymi się od 0-708-1 - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej prezes UOKiK Cezary Banasiński.

Decyzja UOKiK jest tymczasowa. Wiąże się z wszczęciem przez UOKiK postępowania antymonopolowego, które sprawdzi, czy spółka, podwyższając ceny, nadużyła swojej pozycji dominującej na rynku.

Na wtorkowej konferencji prasowej rzeczniczka TP Barbara Górska poinformowała, że spółka zastosuje się do decyzji UOKiK, nakazującej wstrzymanie podwyżek, ale jednocześnie zaskarży ją do sądu. Zapowiedziała, że jeżeli decyzja UOKiK zostanie uchylona przez sąd, to TP rozważy wystąpienie o odszkodowanie z tytuły strat z tego tytułu.

TP SA od 1 października podwyższyła o 100 proc. ceny połączeń rozpoczynających się od numerów 0-708-1. Cena połączeń przed podwyżką wynosiła 35 groszy brutto, a najniższa opłata za połączenia międzynarodowe TP kształtowała się na poziomie 73 groszy brutto.

Jak wyjaśnił UOKiK, osoba realizująca m.in. połączenie międzynarodowe, korzystając z telefonu stacjonarnego w sieci TP  może wybrać specjalny numer rozpoczynający się od 0-708-1, a następnie wybrać właściwy numer docelowy. Abonent TP płaci według stawki z połączeniami z numerami o podwyższonej płatności; TP rozlicza się natomiast z operatorami alternatywnymi, którzy udostępniają rozmowy międzynarodowe przez numer zaczynające się na 0-708-1. Usługi te świadczą m.in. Netia, Energis czy Onet.pl.

Według UOKiK, czas połączeń międzynarodowych wykonywanych za pomocą numerów 0-708-1 wzrósł między sierpniem 2004 r. a sierpniem 2005 r. o 6 mln minut.

W opinii prezesa, podniesienie przez TP cena na połączenia na numery 0-708-1 i jednoczesne obniżenie opłat za niektóre połączenia międzynarodowe, miało na celu wyeliminowanie alternatywnych operatorów z rynku.

"W ciągu pięciu miesięcy postępowanie antymonopolowe powinno się skończyć. Jeśli nie uda się zamknąć postępowania, to UOKiK przedłuży je" - powiedział Banasiński. Dodał, że niedostosowanie TP do nakazu wycofania podwyżki grozi karą w wysokości 10 proc. przychodów za 2004 r.

Według Banasińskiego, TP może odwołać się do sądu od decyzji; jednak - zgodnie z prawem - wniesienie odwołania nie wstrzymuje obowiązku zastosowania się do wykonania decyzji.

Zdaniem Górskiej, "podwyżka nie jest działaniem antykonkurencyjnym i wymierzonym w innych operatorów, a zmiana ceny wynikała z konieczności zapewnienia rentowności usług, które były świadczone poniżej kosztów". Według niej, potwierdza to niedawny audyt kosztów TP, wykonany na zlecenie Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty.

Dodała, że zdaniem TP konkurencyjni operatorzy próbują zmusić spółkę na drodze administracyjnej do świadczenie usług poniżej kosztów. Zaznaczyła, że spółka nie pobiera całej należności za połączenia z numerami o podwyższonej płatności, takimi jak 0-708-1. Do TP trafia 20-30 proc. przychodów z tych połączeń, a pozostałe 70-80 proc. - do usługodawców, z którymi spółka ma podpisane umowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane