UOKiK ukarał 11 nadawców meczów piłkarskiej reprezentacji Polski

PAP
opublikowano: 28-08-2013, 15:47

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na 11 nadawców meczów piłkarskiej reprezentacji Polski w eliminacjach MŚ kary finansowe w łącznej wysokości 3,6 mln zł, za niedozwolone porozumienie między nimi w kwestii ceny za oferowaną usługę.

Według UOKiK kibice piłkarscy mogliby obejrzeć oferowane w systemie pay-per-view eliminacyjne mecze mistrzostw świata 2014 Czarnogóra - Polska (7 września 2012) i Polska - Mołdawia (11 września) taniej, gdyby operatorzy telewizyjni nie zawarli kwestionowanego porozumienia.

Postępowanie antymonopolowe rozpoczęło się w listopadzie 2012 r. Wątpliwości prezes Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel wzbudziło to, że cena u wszystkich operatorów nie będzie mniejsza niż 20 zł. Jak ustalił Urząd, jednakowa stawka nie była wynikiem samodzielnej decyzji każdego z przedsiębiorców, lecz niedozwolonego porozumienia pomiędzy nimi. Prawo antymonopolowe zakazuje porozumień, w których ustalana jest minimalna cena odsprzedaży towarów i usług. UOKiK podkreśla, że w gospodarce wolnorynkowej każdy podmiot powinien samodzielnie ustalać swoje stawki w oparciu o własny rachunek ekonomiczny.

"Uczestnicy porozumienia de facto zniekształcili rynek. Kibice zostali pozbawieni możliwości ponoszenia niższych opłat za usługę. Niewykluczone, że część kibiców zrezygnowała z jej zakupu" - powiedziała prezes na konferencji prasowej w siedzibie UOKiK w Warszawie.

Z informacji uzyskanych przez Urząd wynika, że inicjatorem porozumienia był Cyfrowy Polsat. Spółka była autorem projektu umowy, którą dysponent praw telewizyjnych firma Sportfive podpisywała ze wszystkimi nadawcami.

Cena mogła być jednak mniejsza. Jak dowiedział się UOKiK, w wiadomości wysłanej przez jednego z nadawców napisano: "Cenę 20 zł uważamy za zbyt wygórowaną (lepsza byłaby 12-15 zł), ale tę propozycję jesteśmy skłonni zaakceptować".

Najwyższą karę - ponad 2 mln zł - otrzymał Cyfrowy Polsat S.A. Spółka Sportfive została zwolniona z sankcji pieniężnej, dzięki programowi łagodzenia kar "leniency". Umożliwia on zmniejszenie kary, bądź całkowite zwolnienie z niej przedsiębiorcy, który dostarczy dowodów w sprawie oraz nie jest inicjatorem zmowy. Z możliwości programu, będącego odpowiednikiem instytucji świadka koronnego w postępowaniu karnym, skorzystała również spółka Multimedia Polska, która zapłaci karę o 30 procent mniejszą, tj. ponad 185 tys. zł.

Cyfrowy Polsat nie zgadza się z decyzją UOKiK i zamierza się od niej odwoływać. "Cyfrowy Polsat nie był inicjatorem ani stroną żadnych sprzecznych z prawem działań i dlatego będzie odwoływać się od nałożonej kary, licząc na sprawiedliwe osądzenie sprawy przez niezawisły sąd" - napisano w oświadczeniu przesłanym PAP przez rzecznika Olgę Zomer.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Media / UOKiK ukarał 11 nadawców meczów piłkarskiej reprezentacji Polski