UOKiK ukarał śląski NFZ za nierówne traktowanie

AT
opublikowano: 20-02-2012, 00:00

Fundusz będzie musiał zapłacić ponad 317 tys. zł kary za dyskryminowanie dystrybutorów sprzętu ortopedycznego.

Karcąca ręka prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) dosięgła publicznego płatnika — Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

Jego śląski oddział będzie musiał zapłacić ponad 317 tys. zł kary za dyskryminowanie dystrybutorów sprzętu ortopedycznego, m.in. obuwia, protez, wózków inwalidzkich i aparatów słuchowych. Jak wynika z analizy urzędu, w latach 2008-11 przedsiębiorcy, którzy nie mieli co najmniej jednej własnej placówki w woj. śląskim, a chcieli sprzedawać swoje produkty za pośrednictwem aptek czy sklepów medycznych, nie mieli szans na refundację.

„Taka praktyka nie wynikała z przepisów prawa, nie była również uzasadniona względami ekonomicznymi lub organizacyjnymi” — napisał UOKiK.

Maciej Fragsztajn, dyrektor katowickiej delegatury UOKiK, informuje, że trzech przedsiębiorców dostało odmowę refundacji. Jego zdaniem, poszkodowanych mogło być więcej.

— Znaczna część firm mogła rezygnować z brania udziału w konkursach — twierdzi Maciej Fragsztajn. Co na to śląski oddział? Jacek Kopocz, rzecznik placówki,nie chce komentować sprawy. Zwraca jednak uwagę, że decyzja jest nieprawomocna, a NFZ planuje się od niej odwołać. Dodajmy, że nie jest to pierwsza kara nałożona na NFZ.

W 2007 r. prezes UOKiK kazała zapłacić funduszowi i firmie informatycznej Kamsoft po 500 tys. zł kary za dwuletnie porozumienie, które miało ograniczać konkurencję na rynku programów komputerowych stosowanych w branży medycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane