Czytasz dzięki

UOKiK wszczął postępowania przeciw TP za podwyżkę cen połączeń 0-708-1

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-09-2005, 17:02

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie przeciwko Telekomunikacji Polskiej (TP), które ma wyjaśnić, czy planowana podwyżka o 100 proc. cen połączeń z numerami rozpoczynającymi się od 0-708-1 nie narusza ustawy antymonopolowej - poinformował w piątek Urząd. TPzapowiedziała podwyżkę na 1 października br.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie przeciwko Telekomunikacji Polskiej (TP), które ma wyjaśnić, czy planowana podwyżka o 100 proc. cen połączeń z numerami rozpoczynającymi się od 0-708-1 nie narusza ustawy antymonopolowej - poinformował w piątek Urząd. TPzapowiedziała podwyżkę na 1 października br.

    Postępowanie dotyczy zasad współpracy między Telekomunikacją Polską a operatorami świadczącymi na jej rzecz usługi z wykorzystaniem numerów rozpoczynających się od 0-708-1.

    Obecnie abonenci TP mogą korzystać z połączeń z numerami 0-708-1, by realizować połączenia międzynarodowe, za które zapłacą mniej niż w taryfie połączeń międzynarodowych TP. Taką usługę na podstawie umowy z TP świadczą alternatywni operatorzy telekomunikacyjni, portale internetowe i małe firmy.

    Połączenie z numerem 0-708-1 to usługa o podwyższonej płatności, dzięki której klienci mogą rozmawiać z dowolnym numerem na świecie, płacąc za to jednolitą stawkę. Aby skorzystać z tej usługi, najpierw należy zadzwonić pod numer dostępowy rozpoczynający się o 0-708-1, a następnie wybrać tonowo numer, pod który chce się zadzwonić.

    Do czasu planowanej podwyżki cena połączenia za 1 minutę z numerem 0-708-1 wynosi 29 groszy netto. Jak poinformował UOKiK, po podwyżce jego cena (58 groszy netto) zbliży się do najniższych opłat za połączenie międzynarodowe w taryfach TP (60 groszy netto).

    "Zdaniem operatorów niezależnych, planowana podwyżka stawek za usługi 0-708-1 na 58 groszy netto spowoduje, że przestaną być one atrakcyjne dla konsumentów, należy ją zatem traktować jako nadużycie przez TP siły rynkowej obliczone na eliminację konkurentów" - czytamy w komunikacie UOKiK.

    "Podwyżka opłat jest rezultatem analiz ekonomicznych, które pokazały, że TP przy dużym natężeniu ruchu ponosi straty na świadczeniu tych usług" - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka prasowa TP Barbara Górska. Dodała, że TP podnosząc ceny chce, by te usługi stały się dla niej ponownie rentowne.

    Górska wyjaśniła, że spółka nie pobiera całej należności za połączenia z numerami o podwyższonej płatności, takimi jak 0-708-1. Według niej, do TP trafia 30 proc. przychodów z tych połączeń, podczas gdy reszta (70 proc.) trafia do usługodawców, z którymi spółka ma podpisane umowy. "Natomiast jeśli takim usługodawcą jest inny operator telekomunikacyjny, to trafia do niego 80 proc. przychodów" - powiedziała rzeczniczka TP.

    Podkreśliła, że TP nie ma zamiaru w przyszłości sama świadczyć usług połączeń międzynarodowych przy wykorzystaniu numerów 0-708-1.  Górska poinformowała także, że spółka udzieli UOKiK wszystkichpotrzebnych wyjaśnień w tej sprawie i udostępni wykonane przez siebie analizy i kalkulacje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane