UOKiK wszczął postępowania ws. zmowy przetargowej przy przetargu dla KGP

PAP
opublikowano: 20-04-2017, 12:44
aktualizacja: 20-04-2017, 12:44

UOKiK wszczął postępowanie ws. zmowy przetargowej spółek, które próbowały wpłynąć na wynik przetargu Komendy Głównej Policji na urządzenia kryptograficzne. Rzecznik prasowy KGP Mariusz Ciarka powiedział PAP, że zmowa nie przyniosła efektów - przetarg wygrała inna firma.

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta o praktyki niezgodne z prawem podejrzewane są spółki: Enigma Systemy Ochrony Informacji z Warszawy, Enamor z Gdyni i Koncept z Warszawy. Sprawa dotyczy przetargu z 2015 r. Przedmiotem zamówienia była "rozbudowa sieci szyfrowej poprzez dostawę i konfigurację urządzeń kryptograficznych wraz z odpowiednią infrastrukturą centrum zarządzania".

UOKiK podejrzewa, że mogło dojść do złożenia ofert kurtuazyjnych. To jeden z mechanizmów zawierania zmów przetargowych. Przedsiębiorcy ustalają, że jedna ze stron złoży ofertę, która jest celowo mniej korzystna dla zamawiającego od wytypowanej na zwycięską. Ma to uwiarygodnić konkurencyjność przetargu lub wywołać wrażenie, że cena realnego konkurenta zmawiających się podmiotów jest rażąco niska.

W zakwestionowanym przetargu firma Enigma wystąpiła w ramach konsorcjum, a także przygotowała oferty podwykonawcze spółkom Enamor i Koncept.

Ceny zaproponowane przez dwóch ostatnich przedsiębiorców były identyczne, wynikały z przedstawionych im przez Enigmę ofert podwykonawczych i wynosiły ponad 22 mln zł. Były one wyższe niż szacunkowa wartość zamówienia określona przez zamawiającego (blisko 17 mln zł), oferta Enigmy (blisko 15 mln zł) oraz czwartego uczestnika przetargu - spółki Krypton Polska (ok. 6 mln zł). W ocenie urzędu propozycje Enamor i Koncept mogły być ofertami kurtuazyjnymi.

"W ten sposób zmawiający się mogli próbować sztucznie wykazać, że cena złożona przez Krypton Polska jest rażąco niska i wyeliminować tego przedsiębiorcę z przetargu. Gdyby się to nie udało, nadal mieli szansę na pozyskanie zamówienia" - podkreślił UOKiK w komunikacie.

Urząd wskazał, że zamawiający przewidział przeprowadzenie aukcji elektronicznej, jeżeli wpłynęłyby, co najmniej trzy niepodlegające odrzuceniu oferty. W takim przypadku przedsiębiorcy mogą składać niższe ceny niż pierwotnie. Uczestnicy zmowy mieli zatem pewność, że nawet, jeśli nie uda im się wyeliminować Krypton Polska, nadal będą mogli wygrać przetarg.

Zgodnie z przepisami, za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.

"Postępowanie UOKiK pokazuje, że oferenci, którzy próbują w sposób nieuczciwy wpływać na przetarg nie mogą czuć się bezkarnie, nawet po kilku latach. W tym przypadku ta zmowa nie przyniosła jednak efektu - przetarg wygrała inna firma, niż te, które dokonały zmowy" - powiedział PAP rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji mł. insp. Mariusz Ciarka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / UOKiK wszczął postępowania ws. zmowy przetargowej przy przetargu dla KGP