UOKiK wszczął postępowanie przeciw Lukas Bank

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-12-2005, 17:58

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) sprawdza, czy Lukas Bank utrudniał klientom rozwiązanie umowy kredytowej przez stosowanie niekorzystnego sposobu ustalania opłaty przygotowawczej - poinformował w środę UOKiK. Urząd wszczął postępowanie w tej sprawie.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) sprawdza, czy Lukas Bank utrudniał klientom rozwiązanie umowy kredytowej przez stosowanie niekorzystnego sposobu ustalania opłaty przygotowawczej - poinformował w środę UOKiK. Urząd wszczął postępowanie w tej sprawie.

    Opłata przygotowawcza jest pobierana przez banki za rozpatrzenie wniosku oraz przygotowanie i zawarcie umowy kredytowej.

    Jak powiedziała w środę PAP rzeczniczka prasowa Lukas Banku Anna Woźniak, ustawa o kredycie konsumenckim nie wskazuje sposobu ustalania opłaty przygotowawczej i banki w tym zakresie mają swobodę.

    "Z uzyskanych przez UOKiK informacji wynika, że Lukas Bank ustalił jej wysokość w sposób nieodzwierciedlający rzeczywistych kosztów sporządzenia i weryfikacji wniosku. Opłata jest uzależniona jedynie od rodzaju i wartości oferowanego kredytu" - czytamy w komunikacie UOKiK.

    Zdaniem UOKiK, opłata stosowana przez Lukas Bank jest w rzeczywistości prowizją od udzielonego kredytu i dodatkowym jego kosztem. Tymczasem zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, w razie odstąpienia konsumenta od umowy, bank zobowiązany jest zwrócić mu wszystkie poniesione przez niego koszty z wyjątkiemopłaty przygotowawczej.

    Jak twierdzi UOKiK, działania banku mają na celu uniemożliwienie słabszym uczestnikom rynku swobodnego odstąpienia od kontraktu, bowiem pobranie takiej opłaty od kredytu o znacznej wartości będzie się dla nich wiązało z utratą dużej sumy pieniędzy.

    Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Lukas Banku Anna Woźniak, bank nie uzależnia wysokości opłaty przygotowawczej tylko od rodzaju i wartości kredytu, ale także od tego, czy udziela go klientowi, którego zna. "Cześć kosztów w opłacie przygotowawczej jest przeznaczana na weryfikację klienta" - wyjaśniła.

    Dodała, że wysokość opłaty przygotowawczej pobieranej przez Lukas Bank mieści się w granicach od 5 do 10 proc., przy czym rzadko przekracza tą granicę.

    "Procentowy wskaźnik jest standardowo stosowany przez większość banków. Ustawa o kredycie konsumenckim nie wskazuje sposobu ustalania opłaty przygotowawczej i banki w tym zakresie mają swobodę" - powiedziała Woźniak.

    Według niej, w lutym przyszłego roku sprawa stanie się nieaktualna, gdyż wchodzi w życie tzw. ustawa antylichwiarska, która ustala wysokość opłaty przygotowawczej na 5 proc. wartości kredytu.

    Po przeprowadzeniu postępowania, UOKiK może uznać działania banku za naruszające interesy konsumentów i zakazać ich stosowania. Na Lukas Bank nie może jednak zostać nałożona kara, bowiem nie przewiduje jej ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów.

    Gdyby jednak, Lukas Bank nie zastosował się do zakazu stosowania zakazanej praktyki, to może na niego zostać nałożona kara w wysokości do 10 tys. euro za każdy dzień zwłoki.  W identycznej sprawie Urząd w połowie listopada  wszczął postępowanie wobec Kredyt Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane