UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Enea

DI, PAP
opublikowano: 03-03-2008, 14:13

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie przeciwko spółce Enea. Przedsiębiorcy zarzuca się bezprawne obciążenie odbiorców energii podwójną opłatą abonamentową za styczeń 2008 roku.

Jak podał UOKiK w poniedziałkowym komunikacie, w lipcu 2007 roku doszło do rozdzielenia działalności Enei na dwa przedsiębiorstwa: sprzedające energię oraz zajmujące się jej dystrybucją.

"Nadal jednak konsumenci otrzymują jedną fakturę, którą w imieniu obu spółek wystawia sprzedawca energii Enea - obejmuje ona zarówno wartość zużytej energii, jak i koszt jej dostarczenia do odbiorcy" - napisano w komunikacie.

Urząd zaznaczył, że wysokość ceny energii ustala sprzedawca, natomiast opłaty przesyłowe oraz abonamentowe dystrybutor i jedynie on ma prawo je pobierać.

Jak wynika z informacji zebranych przez Urząd za styczeń 2008 roku, konsumenci otrzymywali rachunki zawierające podwójną opłatę abonamentową - naliczoną przez dystrybutora oraz sprzedawcę energii.

Zdaniem urzędu, "tego typu praktyka może stanowić przejaw nadużywania pozycji rynkowej przedsiębiorcy poprzez bezprawne pobieranie podwójnej opłaty".

Spółka Enea napisała w komunikacie, że wszczęcie przez UOKiK postępowania uważa za "całkowicie bezpodstawne i nieuzasadnione".

"W rozliczeniach z odbiorcami (...) od 1 do 31 stycznia 2008 roku Enea SA zobowiązana jest stosować zasady, ceny energii oraz stawki opłat abonamentowych wynikające z +Taryfy dla energii elektrycznej+, zatwierdzonej decyzją Prezesa URE" - napisano w komunikacie.

Z oświadczenia spółki wynika, że dwie opałaty abonamentowe za styczeń 2008 roku wynikają z zastosowania opłaty abonamentowej w obrocie energią, oraz opłaty abonamentowej w dystrybucji energii elektrycznej.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, postępowanie powinno być zakończone nie później niż w terminie 5 miesięcy od dnia jego wszczęcia.

Jeżeli zarzuty się potwierdzą, prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę finansową sięgającą 10 proc. ubiegłorocznego przychodu. (PAP)

 


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Enea