Czytasz dzięki

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Polifarb Cieszyn-Wrocław

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-09-2005, 16:40

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie antymonopolowe, które wyjaśni, czy producent farb i lakierów Polifarb Cieszyn-Wrocław naruszył prawo, ustalając ceny minimalne swoich produktów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie antymonopolowe, które wyjaśni, czy producent farb i lakierów Polifarb Cieszyn-Wrocław naruszył prawo, ustalając ceny minimalne swoich produktów.

    Jak poinformował Urząd w poniedziałkowym komunikacie, o zawarcie niezgodnego z prawem porozumienia UOKiK podejrzewa Polifarb oraz siedem sieci supermarketów budowlanych: Praktiker, Obi, Castorama, Leroy Merlin, Nomi, Platforma i Bricomarche.

    "Podejrzewamy zawarcie niezgodnego z prawem antymonopolowym porozumienia, dlatego wszczęliśmy postępowanie. Ustalanie jednakowych cen na oferowane produkty zawsze odbywa się ze szkodą dla konsumentów" - wyjaśnił cytowany w komunikacie prezes UOKiK Cezary Banasiński.

    Według ustaleń Urzędu, inicjatorem porozumienia był najprawdopodobniej Polifarb, który w zamian za utrzymywanie cen farb i lakierów na ustalonym przez niego poziomie udzielał sklepom Praktiker, Obi, Castorama, Leroy Merlin, Nomi, Platforma i Bricomarche specjalnych rabatów. Jak poinformował UOKiK, w liście skierowanym do wymienionych przedsiębiorców Polifarb zapewnił, że wprowadzone rozwiązanie będzie korzystne dla obu stron.

  "Jeżeli zarzuty wobec przedsiębiorców potwierdzą się, prezes UOKiK może w decyzji nakazać zaniechania kwestionowanej praktyki i nałożyć na każdego z uczestników porozumienia karę finansową w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu" - poinformował Urząd. Postępowanie antymonopolowe powinno być zakończone niepóźniej niż w terminie 5 miesięcy od dnia jego wszczęcia.

    Przedstawiciele spółki odmówili w poniedziałek PAP komentarza w sprawie rozpoczętego postępowania antymonopolowego. Jednak gdy na początku lipca media poinformowały o zmowie cenowej pomiędzy Polifarbem a sieciami sklepów, zarząd spółki wydał oświadczenie, w którym napisał, że spółka "skrupulatnie przestrzega wszelkich stosownych zobowiązań i regulacji prawnych, w tym dotyczących ochrony konkurencji i konsumenta".

    "W umowach handlowych uzgadnianych i podpisywanych z sieciami supermarketów nie figurują żadne zapisy dotyczące cen sugerowanych czy minimalnych" - czytamy w oświadczeniu.

    Polifarb Cieszyn-Wrocław jest największym producentem farb i lakierów w Polsce z ok. 30-proc. udziałem w rynku. Spółka posiada dwa oddziały produkcyjne: w Cieszynie i we Wrocławiu. Do początku sierpnia br. była notowana na warszawskiej giełdzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane