UOKiK: Wyniki kontroli domów maklerskich są nie najgorsze

Polska Agencja Prasowa SA
20-04-2006, 12:40

Wszystkie z 19 skontrolowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) domów maklerskich stosują w umowach z klientami zapisy naruszające ich interesy - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej prezes Urzędu Cezary Banasiński.

Wszystkie z 19 skontrolowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) domów maklerskich stosują w umowach z klientami zapisy naruszające ich interesy - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej prezes Urzędu Cezary Banasiński.

"Pomimo tego wyniki naszej kontroli domów maklerskich nie są najgorsze. Uchybienia mają charakter standardowy i są związane z minimalizowaniem ryzyka przez polskiego przedsiębiorcę i przerzucaniem go na konsumentów" - powiedział Banasiński.

UOKiK, w zaprezentowanym na konferencji raporcie, wskazuje, że domy maklerskie naruszają interesy konsumentów m.in. poprzez wyłączenie swojej odpowiedzialności za szkody poniesione przez konsumenta w przypadku, gdy rekomendacja została wydana z niedochowaniem należytej staranności.

UOKiK stwierdził też ograniczanie odpowiedzialności za niewykonanie dyspozycji klienta z powodu wadliwie działającego systemu internetowego bądź telefonicznego.

Zdaniem Urzędu, domy maklerskie naruszają też interesy konsumentów poprzez wywieszanie zmian w umowie tylko w na tablicach informacyjnych w siedzibie spółki.

Dyrektor Departamentu Domów Maklerskich Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) Marek Szuszkiewicz powiedział, że Komisja z zadowoleniem przyjęła powstanie raportu na temat umów zawieranych przez domy maklerskie. Dodał, że KPWiG zgadza się z większością uwag sformułowanych w raporcie.

"Razem z UOKiK oraz Izbą Domów Maklerskich będziemy zastanawiali się jak usunąć wszystkie zakwestionowane klauzule" - dodał.

Zdaniem prezesa Związku Maklerów i Doradców Adam Rucińskiego, raport UOKiK pokazuje, że rynek usług brokerskich jest rynkiem bezpiecznym, a umowy z klientami są skonstruowane w ten sposób, iż zapewniają im bezpieczeństwo. "Po uwagach UOKiK będziemy mogli doprecyzować te umowy tak aby zniknęły z nich klauzule zakwestionowane przez Urząd" - powiedział.

UOKiK do wszystkich skontrolowanych domów maklerskich wystosował wezwanie przedsądowe, zmierzające do usunięcia zakwestionowanych klauzul. Jeśli domy maklerskie tego nie uczynią, Urząd może wytoczyć przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawę o uznanie zakwestionowanych zapisów za niedozwolone klauzule.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / UOKiK: Wyniki kontroli domów maklerskich są nie najgorsze