UOKiK wystąpi przeciw BRE i Millennium

IAR
10-03-2009, 15:51

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wystąpi przeciwko bankom: BRE i Millennium do Sądu Ochrony Konsumentów. W ocenie UOKiKu, instytucje te w umowach z klientami umieszczają zapisy, które naruszają interesy konsumentów np. w sprawach dotyczących zmiany oprocentowania kredytów.

Prezes Urzędu Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel wyjaśniłą, że po przeprowadzonych kontrolach banków większość z nich dostosowała się do sugestii UOKiKu, ale niektóre nadal stosują kwestionowane klauzule.

Szef Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz odpowiedział, że w warunkach swobody prowadzenia działalności gospodarczej klienci mogą wybrać tę ofertę finansową, którą uważają za najkorzystniejszą. Z tego powodu banki w swej ofercie mają wiele różnych rodzajów umów.

Prawnik Federacji Konsumentów Izabela Dąbrowska uważa, że ustalanie wysokości oprocentowania przez zarząd banku bez jasnych powodów takiej decyzji jest niezgodne z prawem. Podkreśla, że takie postępowanie powoduje sprzeciw wielu klientów.

UOKiK argumentuje, że powodem wystąpienia do sądu nie jest wysokość oprocentowania, ale nieprecyzyjne zapisy w umowach. Zdaniem Prezes Urzędu na wyjaśnienie zasługuje też kwestia "spreadów walutowych", gdzie również stosowane są niejasne zapisy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / UOKiK wystąpi przeciw BRE i Millennium