UOKiK zbada, czy ZAiKS i SFP nie działały w porozumieniu

(Marek Druś)
opublikowano: 10-01-2006, 13:46

UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowe, które ma wykazać, czy ZAiKS i Stowarzyszenie Filmowców Polskich nie złamały prawa ustalając jednolite stawki wynagrodzeń autorskich.

UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowe, które ma wykazać, czy ZAiKS i Stowarzyszenie Filmowców Polskich nie złamały prawa ustalając jednolite stawki wynagrodzeń autorskich.

Z wnioskiem o wszczęcie postępowania zwróciła się do Prezesa UOKiK Izba Wydawców Prasy. Zarzuciła ona Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS i Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, że pomimo formalnej rynkowej rywalizacji działają one w sposób uzgodniony. Według Izby Wydawców Prasy ma o tym świadczyć m.in. stosowanie jednolitych cen w umowach licencyjnych zawieranych między stowarzyszeniami a wydawcami prasy zrzeszonymi w Izbie.

- W toku postępowania Prezes UOKiK sprawdzi, czy porozumienie zawarte przez ZAiKS i SFP spowodowało ograniczenie konkurencji w wyniku ustalenia jednolitych stawek opłat, czy też - jak uważają stowarzyszenia - "porządkuje" zasady ich pobierania – głosi komunikat UOKiK.

Zgodnie z prawem, postępowanie antymonopolowe powinno być zakończone nie później niż w terminie pięciu miesięcy od dnia jego wszczęcia. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, Prezes UOKiK nakaże zaniechania kwestionowanej praktyki. Może także na każdego z uczestników porozumienia nałożyć karę pieniężną sięgającą 10 proc. ubiegłorocznego przychodu.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane