UOKiK: Zmowa firm oczyszczających Poznań

Polska Agencja Prasowa SA
05-10-2005, 19:07

Pięciu poznańskich przedsiębiorców uzgodniło warunki składanych ofert w przetargu na oczyszczanie ulic miasta - uznał Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Cezary Banasiński. Działanie takie stanowi jedną z form nielegalnego porozumienia - poinformowali w środę w komunikacie przedstawiciele Urzędu.

Pięciu poznańskich przedsiębiorców uzgodniło warunki składanych ofert w przetargu na oczyszczanie ulic miasta - uznał Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Cezary Banasiński. Działanie takie stanowi jedną z form nielegalnego porozumienia - poinformowali w środę w komunikacie przedstawiciele Urzędu.

Na przedsiębiorców biorących udział w zmowie nałożono karę w wysokości w sumie ponad 50 tys. zł.

Jak podał UOKiK, podstawą działań była informacja prezydenta Poznania o nieprawidłowościach dotyczących przetargu na oczyszczanie ulic i placów miasta w marcu 2003 roku. W toku postępowanie antymonopolowego Urząd ustalił, że pięć poznańskich przedsiębiorstw: Alkom, Astra, Bakom, Grocmar oraz Romski zawarło zakazane przez prawo porozumienie ograniczające konkurencję.

"Wymienieni przedsiębiorcy porozumieli się w sprawie ceny i warunków składanych ofert. Na wstępie procedury przetargowej przedstawili bardzo zróżnicowane pod względem cen oferty. Następnie w toku postępowania Bakom - przedsiębiorca, który przedstawił najtańszą ofertę i miał w ten sposób największe szanse na zwycięstwo - nie złożył wymaganych dokumentów (oświadczenia o braku powiązań z innymi uczestnikami postępowania), wykluczając się w ten sposób z przetargu - poinformowała PAP rzecznik prasowy UOKiK Elżbieta Anders.

UOKiK podał, że podobnie postąpiło jeszcze dwóch przedsiębiorców: Romski i Grocmar. Również oni nie złożyli stosownych dokumentów. W efekcie pozostało dwóch najdroższych oferentów: Alkom i Astra. Ostatecznie przetarg na oczyszczanie centrum miasta wygrał Alkom, ponieważ jego oferta była tańsza.

Według Urzędu, dowodem obciążającym uczestników porozumienia był fakt występowania pomiędzy nimi licznych powiązań rodzinnych, gospodarczych i prawnych - m.in. wszystkie strony postępowania użytkowały te same pojazdy, posiadały swoje bazy sprzętowe na jednym terenie oraz wzajemnie zlecały sobie niektóre prace.

"Na podstawie ustawy antymonopolowej zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest ograniczenie konkurencji polegające na uzgadnianiu przez przedsiębiorców przystępujących do przetargu warunków składanych ofert, w szczególności zakresu prac lub ceny" - powiedziała PAP Anders.

Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Prezes Astry Aldona Wesołowska zapowiedziała odwołanie od decyzji Urzędu. "Ja nie mam żadnych powiązań z innych uczestników przetargu. Nie można mi robić zarzutu z tego, że startuję w przetargu i przegrywam. Wbrew temu, co sugeruje UOKiK, nie zlecałam pozostałym firmom żadnych prac, korzystam też z własnego sprzętu" - powiedziała PAP Aldona Wesołowska.

PAP nie udało się skontaktować ani z firmą Alkom, ani firmami Grocmar i Bakom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / UOKiK: Zmowa firm oczyszczających Poznań