UP protestuje przeciwko przekazywaniu w budżecie pieniędzy z dróg na koleje

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-11-2005, 16:13

Unia Pracy (UP) apeluje do rządu, aby nie zgadzał się na przeniesienie pieniędzy pochodzących z akcyzy paliwowej na modernizację linii kolejowych. Pismo w tej sprawie zostało wysłane do kancelarii premiera - poinformował w środę PAP wiceprzewodniczący UP Waldemar Witkowski.

Unia Pracy (UP) apeluje do rządu, aby nie zgadzał się na przeniesienie pieniędzy pochodzących z akcyzy paliwowej na modernizację linii kolejowych. Pismo w tej sprawie zostało wysłane do kancelarii premiera - poinformował w środę PAP wiceprzewodniczący UP Waldemar Witkowski.

    Jak powiedział Witkowski, pewna kwota pochodząca z akcyzy paliwowej ma być w budżecie na 2006 rok przekazana na modernizację linii kolejowych.

    "To przecież użytkownicy dróg, płacąc akcyzę i opłatę paliwową finansują remonty, modernizacje i budowę dróg. Obniżenie środków na ten cel jest niesprawiedliwe" - powiedział podczas konferencji prasowej Witkowski.

    Na posiedzeniu rządu 27 września Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu, w ramach którego przesunięto środki z akcyzy paliwowej na modernizację linii kolejowych.

    "Według wstępnych założeń, w 2006 roku mieliśmy dostać na remont i modernizację dróg z udziału w akcyzie paliwowej ok. 2,36 mld zł. Rząd postanowił zmniejszyć tą kwotę o ok. 1,05 mld zł" - powiedział w środę PAP Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Edward Gajerski.  

    Żeby te środki przelać, posłowie muszą zmienić ustawę o finansowaniu dróg publicznych, według której 12 proc. planowanych wpływów z akcyzy paliwowej przeznaczane jest na remont i modernizacje dróg.

    Według UP, dodatkowym obciążeniem środków przekazywanych na rozwój i modernizacje dróg, jest wypłacana od dwóch miesięcy refundacja za przejazdy ciężarówek przez płatne autostrady.

    "Mamy nadzieję, że premier Marcinkiewicz wysłucha naszego apelu bo zapowiedział, że będą możliwe korekty w budżecie" - dodał Witkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / UP protestuje przeciwko przekazywaniu w budżecie pieniędzy z dróg na koleje