Upadają głównie małe podmioty

SW
opublikowano: 03-01-2012, 00:00

W ubiegłym roku upadły 723 firmy. To o 76 proc. więcej niż przed kryzysem. W tym roku bankrutów będzie jeszcze więcej.

W ubiegłym roku upadły 723 firmy — jak wynika z raportu Coface. To o 10,4 proc. więcej niż w 2010 r. i aż o 76 proc. więcej niż przed kryzysem w roku 2008. Tym samym liczba upadłości jest najwyższa od 2006 roku. Pogarszająca się sytuacja makroekonomiczna wróży jeszcze większą ich liczbę w br. Wpływ na Polskę będą miały także czynniki zewnętrzne, m.in. spowolnienie gospodarcze w Europie. Do tak dużej liczby bankructw w dużej mierze przyczyniła się sytuacja w branży budowlanej. Tutaj można było obserwować najwyższy wzrost upadłości.

— W sektorze budowlanym liczba upadłości wzrosła w 2011 roku o 46 proc., co potwierdza pogarszającą się kondycję firm budowlanych — mówi Marcin Siwa, dyrektor działu oceny ryzyka ubezpieczyciela należności Coface Poland.

Płynność tego sektora spadała pomimo licznych inwestycji związanych z przygotowaniami do piłkarskich mistrzostw Europy oraz dofinansowaniu projektów przez Unię Europejską. Silna konkurencja cenowa, walka o nowe kontrakty i przetargi, gdzie głównym lub jedynym elementem wyboru oferty jest aspekt cenowy, powodowały, że firmy podpisywały umowy na warunkach niegwarantujących pokrycia kosztów. W związku z tym ponosiły duże straty, przed którymi chciały się bronić, przenosząc część kosztów i strat na podwykonawców.

Niedobra sytuacja panowała także w handlu. W tym sektorze w ub.r. działalność zakończyło 180 firm. Zdaniem Joanny Syzdół, dyrektora biura windykacji w Coface Poland, wpłynęła na to zmiana w dystrybucji towarów, zachodzących pod wpływem preferencji klientów-odbiorców.

Dużo firm upadło także w sektorze produkcji przemysłowej (218), choć tutaj liczba upadłości zmniejszyła się w stosunku do 2010 r. Najwięcej upadłości w 2011 r. dotyczyło małych i średnich firm. Na blisko 60 proc. przedsiębiorstw, o których dane finansowe posiadał Coface, aż 42 proc. to firmy z obrotem do 5 mln złotych, a 52 proc. to firmy z przychodami pomiędzy 5 a 50 mln zł. Duże przedsiębiorstwa powyżej 100 mln zł obrotów stanowiły tylko 3 proc. bankrutów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy