Czytasz dzięki

Restrukturyzacja PBS: rząd rozważy rekompensaty dla samorządów

AR, PAP
opublikowano: 24-01-2020, 12:09

Resort analizuje możliwości pomocy samorządom, które straciły część depozytów w wyniku przymusowej restrukturyzacji banku spółdzielczego na Podkarpaciu - informuje "PAP".

W styczniu Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) po raz pierwszy w Polsce (na mocy przepisów ustawy o BFG z 2016 r.) przeprowadził przymusową restrukturyzację banku. Z informacji BFG wynika, że Podkarpacki Bank Spółdzielczy (PBS) był bliski upadłości. Dopatrzono się także szeregu nieprawidłowości popełnionych przez zarząd banku. W efekcie wszystkie depozyty osób prywatnych oraz firm z sektora MŚP przeniesiono do nowopowstałego Banku Nowego  BFG, który ma być sprzedany.  Tym samym oszczędności drobnych klientów zostały uratowane. Nie zmieniły się nawet loginy i hasła do ich kont. Straty z portfela złych kredytów PBS, takich, które nie były spłacane (łącznie ok. 182 mln zł), zostały natomiast pokryte poprzez umorzenie udziałów członkowskich i obligacji PBS oraz z części depozytów samorządów i dużych firm. Na początku tygodnia „PB” informował, że samorządy rozważają złożenie skargi na działania BFG i domagają się rekompensaty od rządu. 

Leszek Skiba
Zobacz więcej

Leszek Skiba Fot. MF

- Staramy się przeanalizować wszystkie prawnie dopuszczalne możliwości wsparcia samorządów, które trzymały pieniądze na rachunkach przymusowo zrestrukturyzowanego PBS w Sanoku - zapewnił w rozmowie z „PAP” wiceminister finansów Leszek Skiba

Wiceminister przyznał, że sytuacja PBS w Sanoku jest poważna, a w polskim systemie prawnym istnieją dwie możliwości radzenia sobie z bankiem wobec którego istnieje uzasadnione przekonanie, że grozi mu upadłość.

Pierwszy z tych sposobów to formlane ogłoszenie upadłości, drugi - na który zdecydował się Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) - przymusowa restrukturyzacja. To rozwiązanie - jak tłumaczył Leszek Skiba - stosowana jest wobec podmiotów, których funkcjonowanie związane jest z interesem publicznym.

W przypadku upadłości 100 proc. samorządowych środków trafiłoby do masy upadłościowej, tak jak stało się przy upadłości SK Banku w Wołominie.

Jak tłumaczył Leszek Skiba, decyzja BFG o przymusowej restrukturyzacji zapadła by "chronić samorządy", bo w efekcie depozyty samorządów zostały w 57,4 proc. ochronione i przeniesione do nowo utworzonego podmiotu - Banku Nowego BFG.

- Wybór był między złym i gorszym. Wybrano mniej złe rozwiązanie - powiedział wiceszef Ministerstwa Finansów.

PBS obsługiwał 34 podkarpackie samorządy. 

Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
×
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR, PAP

Polecane