Upadła spółka pozwała audytora za niewykrycie w niej nieprawidłowości

opublikowano: 10-06-2021, 12:34

Hin Leong Trading, którego upadek był jednym z największych w historii Singapuru, pozwał Deloitte & Touche zarzucając audytorowi, że przez ponad dekadę nie wykrył w jego raportach finansowych „poważnych nieprawidłowości”.

Deloitte zajmował się audytem spółki pośredniczącej w handlu ropą przez co najmniej 16 lat. Lim Oon Kuin, założyciel Hin Leong Trading przyznał w ubiegłym roku, że straty wysokości 808 mln USD z nietrafionych transakcji na rynku ropy nie są odzwierciedlone w bilansie spółki, która jest winna wierzycielom ponad 3,5 mld USD.

- Deloitte nie wykrył nieprawidłowości i znaczących nieprawidłowości w finansach Hin Leong – głosi pozew złożony w sądzie w Singapurze. - Deloitte działał z naruszeniem warunków zatrudnienia wobec pozywającego – dodaje.

Sąd zajmie się sprawą w przyszłym tygodniu.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Deloitte już w ubiegłym roku zapewniał, że jego audyty Hin Leong spełniały najwyższe standardy. Firma podtrzymuje nadal to stanowisko.

W pozwie Hin Leong Trading twierdzi, że był niewypłacalny co najmniej od 2012 roku.

Deloitte potwierdził sprawozdanie spółki za 2019 rok, w którym deklarowała wzrost zysku o 69 proc. w ujęciu rocznym do 78,2 mln USD. Jej aktywa miały sięgać 4,6 mld USD. Miesiąc po publikacji raportu Hin Leong znalazł się pod zarządem administracyjnym i deklarował 3,5 mld USD należności przy aktywach wynoszących tylko 257 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane