Upadłość Elektrim Finance, rozprawa Elektrimu 27 X

(Paweł Kubisiak)
04-10-2006, 20:54

W środę sąd holenderski ogłosił upadłość emitenta obligacji Elektrimu. Sprawa samego Elektrimu została przesunięta na 27 października.

W środę sąd holenderski ogłosił upadłość z likwidacją Elektrim Finance - emitenta obligacji Elektrimu - poinformowała spółka w komunikacie.

Podobnie jak Elektrim, Elektrim Finance wnioskował o postawienie spółki w stan odpowiadający w polskim prawie ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu.

- Odroczenie rozprawy i wydania orzeczenia w sprawie upadłości Elektrim, daje Elektrimowi ostatnią szansę, aby natychmiast spłacić obligacje. Inaczej 27 października br. spółka powinna być postawiona w stan upadłości, obejmującej likwidację majątku - czytamy w komunikacie przekazanym przez Komitet Obligatariuszy Elektrimu.

Umowa o restrukturyzacji roszczeń wynikających z obligacji z 2002 r. dawała Elektrimowi dodatkowo 4 lata na spłacenie zadłużenia. Jednak 2,5 roku temu spółka przestała spłacać odsetki od obligacji i nie zaczęła spłacać obligacji, które stały się wymagalne.

Zdaniem obligatariuszy, obecny zarząd zaczął łamać zapisy umowy z obligatariuszami oraz przyzwalał na wyprowadzanie majątku Elektrim. To stało się przyczyną złożenia wniosku o upadłość spółki.

Elektrim od dłuższego czasu próbuje znaleźć środki na spłatę sięgającego ponad 500 mln euro zadłużenia wobec obligatariuszy. Sposobem na pozyskanie pieniędzy miała być sprzedaż należących do Elektrimu udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej.

Sąd rejonowy w Warszawie odroczył do 27 października rozprawę o ogłoszenie upadłości Elektrimu z powodu złożenia przez Elektrim Telekomunikacja nowych materiałów procesowych. Dotyczą one wniosku o zabezpieczenie roszczeń Vivendi wobec Elektrimu w kwocie 2 mld euro. Wcześniej sędzia dwukrotnie odrzucała wnioski składane zarówno przez Elektrim, jak i obligatariuszy, o odroczenie rozprawy o przynajmniej kilka dni.

Strony chciały odroczenia rozprawy, gdyż na mocy wtorkowej decyzji sądu arbitrażowego w Wiedniu Elektrim w najbliższym czasie ma otrzymać od Deutsche Telekom 604 mln euro za udziały w PTC, a kwota ta wystarczy do pełnej spłaty posiadaczy obligacji.

Elektrim zadeklarował w środę przed sądem, że spłaci w całości obligatariuszy natychmiast po otrzymaniu pieniędzy od Deutsche Telekom. Obecne zadłużenie Elektrimu z tytuły obligacji wynosi 516 mln euro.

W środę na GPW akcje Elektrimu podrożały o 23,4 proc.  Wartość obrotów akcjami popularnego „Elka” przekroczyła 150 mln zł. Kupnem akcji inwestorzy reagowali na decyzję wiedeńskiego Trybunału Arbitrażowego, który orzekł że Deutsche Telekom ma zapłacić Elektrimowi kwotę „nie niższą od bieżącej wartości księgowej” za udziały PTC.

DI, PAP

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Upadłość Elektrim Finance, rozprawa Elektrimu 27 X