Upadłość w grupie Beef - Sanu

GRA
opublikowano: 27-04-2009, 00:00

Spełnił się czarny scenariusz. Spółka z mięsnej grupy Beef-Sanu poprosiła sąd o zgodę na upadłość układową.

Spełnił się czarny scenariusz. Spółka z mięsnej grupy Beef-Sanu poprosiła sąd o zgodę na upadłość układową.

Stało się to, przed czym ostrzegaliśmy na łamach "PB" już na początku marca. AJPI, spółka zależna giełdowego Beef-Sanu, złożyła w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. W lakonicznym komunikacie próżno szukać dalszych szczegółów.

Kłopoty AJPI nie powinny być dla akcjonariuszy niespodzianką. Zarząd Beef-Sanu ostrzegał w raporcie kwartalnym, że jego spółka zależna jest na krawędzi utraty płynności. Nie regulowała zobowiązań i próbowała negocjować z bankami restrukturyzację zadłużenia, opiewającego na około 35 mln zł. Najwyraźniej nie wyszło. Z zarządem grupy AJPI nie udało nam się w piątek skontaktować. Beef-San uspokaja, że upadłość spółki z grupy nie zatrzęsie jego finansami.

— W naszym bilansie AJPI i tak zostało wycenione na "zero", więc pod tym względem nic się nie zmieni. Na dodatek spółka matka nie poręczała żadnych kredytów zaciąganych przez spółki z grupy — mówi Jerzy Biel, prezes Beef-Sanu.

Zapewnia jednocześnie, że w przypadku rzeczywistego ogłoszenia upadłości AJPI Beef-San dołoży starań, żeby udało się albo wyprowadzić spółkę na prostą, albo najkorzystniej sprzedać jej majątek. Co ma AJPI? W jej skład wchodzą m.in. zakłady mięsne Mysław i Abakus. Mają one, jak zapewnia Jerzy Biel, nie najgorsze wyniki finansowe. Czynnikiem ryzyka mogą jednak okazać się poręczenia kredytów, których spółki AJPI udzielały sobie nawzajem. Poza tym AJPI ma w portfelu nieruchomości, które chce sprzedać.

Mimowniosku o upadłość AJPI, kurs Beef-Sanu rósł nawet o 16 proc. (choć sesję zakończył bez zmian).

— Mnie też trudno wytłumaczyć tę zwyżkę — komentuje Jerzy Biel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy