Czytasz dzięki

Nieoczekiwany lider rynku towarowego

opublikowano: 20-04-2020, 10:11

Zdecydowana większość towarów tanieje w tym roku z powodu kryzysu gospodarczego spowodowanego przez pandemię koronawirusa. Cena uranu jednak mocno rośnie.

Uran zdrożał do piątku w tym roku już o 31 proc. Cena surowca wykorzystywanego do produkcji paliwa stosowanego w elektrowniach atomowych rośnie z powodu obaw o podaż po tym jak zamknięcie największych kopalni uranu spowodowało spadek jego globalnej produkcji o ponad jedną trzecią.

Zobacz więcej

FOT. Bloomberg

- To trochę skutek serii korzystnych dla uranu zdarzeń – powiedział Nick Piquard, zarządzający portfelem w Horizons ETF. – Oprócz tego, że Covid-19 prawdopodobnie nie wpłynie istotnie na popyt energii z elektrowni atomowych, to z pewnością wpłynie na podaż – dodał. 

Wyjaśnił, że chodzi o trudność z wyłączeniem elektrowni atomowych w porównaniu z konwencjonalnymi. Powoduje ona, że warto utrzymać ich funkcjonowanie nawet jeśli dochodzi do spadku popytu.

Energetyka jądrowa była w odwrocie od katastrofy w Fukushimie w 2011 roku. Z tego powodu cena uranu spadała od tego czasu w pewnym momencie nawet o 75 proc. Skłoniło to dwóch gigantów górniczych, Kazatomprom i Cameco Corp., do ograniczania produkcji uranu w okresie minionych trzech lat. Pandemia spowodowała pogłębienie spadku podaży, bo Kazatomprom, największy dostawca uranu ogłosił wcześniej w kwietniu, że ogranicza działalność w Kazachstanie na ok. trzy miesiące. Podobnie Cameco od 13 kwietnia zawiesiło bezterminowo produkcję w największej kopalni uranu w Kanadzie.

Decyzje największych producentów spowodowały zmniejszenie wydobycia o ok. 46 mln funtów, czyli ok. 35 proc. rocznej globalnej podaży, wyliczył Mike Kozak, analityk Cantor Fitzgerald.

Orest Wowkodaw, analityk Scotiabank uważa, że obecne wydarzenia mogą być przełomowym momentem w trwającym od prawie 10 lat rynku niedźwiedzia na uranie.

Kurs uranu na NYMEX wzrósł o ok. 36 proc. od połowy marca do 32,50 USD za funt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane