URE: Gaz zdrożeje od 1 kwietnia średnio o 8,8 proc.

(Marek Druś)
opublikowano: 17-03-2006, 20:48

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Leszek Juchniewicz, zatwierdził taryfy dla paliw gazowych. Ceny paliw gazowych, sprzedawanych przez PGNiG wzrosną od 1 kwietnia średnio o 8,8 proc. w stosunku do obecnych.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Leszek Juchniewicz, zatwierdził taryfy dla paliw gazowych. Ceny paliw gazowych, sprzedawanych przez PGNiG wzrosną od 1 kwietnia średnio o 8,8 proc. w stosunku do cen aktualnie obowiązujących, poinformowano w wydanym w piątek wieczorem komunikacie.

- Podstawową przyczyną wzrostu cen paliwa gazowego jest utrzymująca się w minionym półroczu tendencja wzrostowa kosztów zakupu tego paliwa w kontraktach importowych, ale także konieczność odbudowy zapasów gazu zużytych w okresie wzmożonego poboru gazu (styczeń 2006 r.) oraz rosnące koszty wydobycia gazu krajowego – głosi komunikat URE.

Urząd informuje, że największe wzrosty odczują „odbiorcy grup o najniższym zużyciu, dotychczas trwale nierentownych”. Wskazuje, że sytuacja taka ma miejsce także w innych krajach o gospodarce rynkowej, gdzie odbiorcy zużywający gaz wyłącznie do podgrzewania posiłków ponoszą znacznie wyższe koszty z uwagi na trwałą nierentowność działalności sieciowej przy tak niewielkim poborze gazu.

- Należy jednak zaznaczyć, że wzrost kosztów, istotny w wymiarze procentowym, przekłada się na relatywnie niewielkie kwoty w skali opłat miesięcznych - przy średnim zużyciu dla przeciętnego kuchenkowicza w grupie W-1 będzie to 2,76 złotego – informuje URE.

Więcej informacji na: http://www.ure.gov.pl

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane