URE: Rachunki za gaz dla odbiorców indywidualnych wzrosną o 7,9 proc.

PAP
17-10-2008, 11:50

Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nową taryfę gazową dla PGNiG. URE podał, że zmiana taryf oznacza 7,9 proc. podwyżkę na rachunku odbiorcy gazu.

Według wyliczeń URE, "kuchenkowcy", czyli odbiorcy zużywający gaz wyłącznie do przygotowywania posiłków, zapłacą miesięcznie średnio o 1,05 zł więcej.

Z kolei Ci, którzy zużywają gaz na przygotowania posiłku i podgrzanie wody mogą się spodziewać średniej podwyżki rzędu 4,54 zł miesięcznie, czyli 5,8 proc. więcej. Odbiorcom dodatkowo ogrzewającym gazem mieszkanie, rachunki wzrosną średnio o 20,79 zł. miesięcznie. W tym przypadku cena wzrośnie o 6,8 proc. Są to wzrosty netto cen, bez podatku VAT.

Zgodnie z piątkową decyzją Urzędu, ceny hurtowe gazu ziemnego wzrosną średnio o 11,1 proc. "Gaz dla spółek chemicznych zdrożeje o 10,3 proc." - powiedział podczas konferencji wiceprezes URE Marek Woszczyk.

Nowa taryfa wejdzie w życie 1 listopada i będzie obowiązywać do końca marca - wynika z postanowień URE.

"Są zasadniczo dwa powody, które przesądziły o tym, że w tym roku będziemy mieli do czynienia z kolejną korektą taryfy PGNiG-u. Po pierwsze, jest to nienotowany wzrost cen ropy naftowej, z którym mieliśmy do czynienia od początku roku. Drugim powodem jest osłabiający się złoty względem dolara" - uzasadnił prezes URE Mariusz Swora. Jak podkreślił, dwie trzecie gazu dostarczanego przez PGNiG pochodzi z importu.

"Chcemy, aby PGNiG miał podstawy do stabilnego rozwoju, ale żeby odbiorcy płacili rozsądne stawki" - dodał prezes. "Biorąc pod uwagę obecny spadek cen ropy, w następnym roku możemy mieć do czynienia nawet z obniżką cen gazu" - powiedział. Swora zaznaczył jednocześnie, że zależy to od kształtowania się kursu złotego i dalszego kształtowania się cen ropy.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) złożyło wniosek o podwyżki taryf w połowie sierpnia. Firma chciała, by nowy cennik obowiązywał od początku października przez pół roku, jednak w połowie września prezes URE zwrócił się o uzupełnienie wniosku. Spółka chciała najpierw 23,1 proc. podwyżki, później obniżyła swoje oczekiwania do 17,3 proc.

"Podwyżki cen gazu, z którymi mieliśmy do czynienia należą do najniższych w Europie" - podkreślił Swora. Litwini płacą dwukrotnie więcej za gaz niż jeszcze w grudniu 2007 roku, Brytyjczycy wprowadzili tylko w II kw. podwyżki rzędu 26 i 29 proc., Węgrzy - 34,1 proc, a Słowacy - 19,8 proc.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / URE: Rachunki za gaz dla odbiorców indywidualnych wzrosną o 7,9 proc.