URE szacuje możliwy wzrost cen gazu od kwietnia na 9 proc.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-03-2006, 11:25

Urząd Regulacji Energetyki szacuje, że od 1 kwietnia ceny gazu dla największych odbiorców mogą wzrosnąć o około 9 proc. - poinformował urząd w komunikacie.

Urząd Regulacji Energetyki szacuje, że od 1 kwietnia ceny gazu dla największych odbiorców mogą wzrosnąć o około 9 proc. - poinformował urząd w komunikacie.

    "Obecnie trwają końcowe prace analityczne i drobiazgowe sprawdzanie zgodności taryfy i jej zapisów z obowiązującym prawem. Na tym etapie prac, można szacować, iż ceny gazu sprzedawanego przez PGNiG odbiorcom hurtowym i dużym odbiorcom przyłączonym do sieci wysokich ciśnień, wzrosną o około 9 proc." - napisano w komunikacie.

    URE poinformował, że PGNiG złożył we wniosku taryfowym propozycję podniesienia cen gazu o około 20 proc. Spółka chciała też, aby nowa taryfa obowiązywała dziewięć miesięcy.

    W komunikacie URE prezes urzędu zaznaczył, że propozycje nowych taryf składanych przez spółki dystrybucyjne mogą zawierać znaczny wzrost opłat sieciowych, co razem ze wzrostem cen gazu może spowodować znaczny wzrost łącznych płatności.

    Zdaniem Andrzeja Pasławskiego z BDM PKO BP wzrost cen gazu o 9 proc. nie pokryje w pełni wzrostu cen gazu importowanego.

    Uważa on, że wzrost cen gazu będzie miał negatywne przełożenie na zyski PKN Orlen (gdyż spółka opracowała tegoroczny budżet w oparciu o ceny gazu w pierwszym kwartale 2006 roku) i zakładów chemicznych Police i Puławy.

    W poniedziałek kilka minut po godzinie 11.00 kurs akcji PGNiG rósł o 0,3 proc. do 3,40 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane